Domov Ekonomika Pri agrokšeftoch na východe asistoval eštebák

Pri agrokšeftoch na východe asistoval eštebák

0
0

Od vraždy novinára Jána Kuciaka uplynulo už niekoľko týždňov a stále vychádzajú na povrch nové zistenia o tom, ako sa na východe Slovenska kšeftovalo s pôdou a poľnohospodárskymi dotáciami štátu. Smutné však je, že o prípady poškodených poľnohospodárov sa viac zaujímajú novinári ako kompetentní z polície, prokuratúry či súdov.

Komické je aj to, že súčasná ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná za SNS, ktorá bola počas 2. Ficovej vlády šéfkou Slovenského pozemkového (vtedy nominantka Smeru) sa tvári ako by sa jej to netýkalo a zbavuje sa všetkej zodpovednosti.

Novinár denníka N Andrej Bán nedávno priniesol ďalšie zaujímavé zistenia z agrobiznisu na východe Slovenska, kde podľa expremiéra Fica „nič nie je“.

Okrem bývalej poslankyne Smeru v NR SR Ľubice Roškovej je podľa Bána ďalšou zaujímavou persónou v podozrivých machináciách aj bývalý príslušník komunistickej tajnej služby ŠtB (Štátna bezpečnosť) Ondrej Hovan.

Ministerka Matečná.

Komunistická tajná služba po 30 rokoch

Bývalý eštebák bol niekoľko rokov šéfom regionálneho pracoviska Slovenského pozemkového fondu v Michalovciach. Podľa Bána to bol práve on, kto po Kuciakovej vražde zásoboval opozičnú stranu SaS dokumentami o činnosti talianskych rodín Vadalovcov a Rodovcov, u ktorých je vážne podozrenie z prepojenia na taliansku mafiu ’Ndrangheta.

„Tento 55-ročný muž disponuje, zdá sa, bohatými archívmi. Zabudol iba na jedno – na spisy o Slovákoch, pre ktorých oddane pracoval,“ píše Bán, podľa ktorého Hovan dlhé roky kryl podvody, zahladzoval stopy a beztrestne prekračoval svoje právomoci.

„To všetko robil najmä v prospech jednej osoby, v tom čase poslankyne parlamentu za Smer, psychologičky, dnes veľkofarmárky stíhanej za subvenčné podvody Ľubice Roškovej, zvanej tiež Grófka.

A aj v prospech jej blízkeho človeka, bývalého policajta, dnes farmára Patrika Šuchtu. Súčasťou príbehu sú aj väčší hráči v pozadí“.

Barónka a bývalý policajt

Upozorňovaním na Talianov chcel Hovan zrejme presmerovať pozornosť od oveľa väčších podvodov, ktoré robili „naši ľudia“ zo Slovenska. V pozemkovom fonde Hovan „podnikal“ tak, že ak o nejaký pozemok mali záujem viacerí farmári, dostal ho ten, kto zaplatil najväčšie všimné.

Riešil aj iné dôležité veci. „Ak nejaký farmár neplatil riadne a včas za nájom alebo neplnil iné podmienky, v tichosti zariadil, že sa k jeho pôde (a aj k dotáciám vo výške najmenej dvesto eur za hektár) dostávali Rošková a Šuchta,“ uvádza Bán.

Podľa neho Roškovej a Šuchtove firmy Pemagro, Eurofarma, Agro Porúbka, či I. P. Construct získali „často neoprávnene, do nájmu pôdu vo výmere najmenej 2 760 hektárov. Za posledné tri roky dostali tieto štyri firmy na agrodotáciách zhruba 770 tisíc eur“.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…