Domov Ekonomika Pri zdražovaní energií vláda ľuďom pomôže

Pri zdražovaní energií vláda ľuďom pomôže

0
0

Ak si to bude situácia s rastom cien energií vyžadovať, vláda podá pomocnú ruku nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO).

Predseda vlády tak reagoval na vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej v správe o stave republiky. Hlava štátu upozornila, že rast cien potravín a energií zasiahne aj nízkopríjmové rodiny, a preto je na mieste uvažovať o cielených a zmysluplných kompenzáciách.

„Môžem len súhlasiť s jej slovami, že ak si to bude situácia týkajúca sa cien vyžadovať, vláda podá pomocnú ruku nízkopríjmovým skupinám tak, ako tomu bolo aj počas pandémie,“ vyzdvihol Heger.

Keďže sa ceny podľa jeho slov budú v podstate len vracať na predpandemickú úroveň, zdražovanie podľa neho nezasiahne takú veľkú skupinu ľudí.

Pomoc teda bude určená ľuďom z nízkopríjmových skupín, ktorí by sa mohli ocitnúť v mimoriadnej situácii. Konkrétne kroky, ako nízkopríjmovým skupinám pomôcť v súvislosti so zdražovaním energií, premiér zatiaľ nepredstavil.

Silovú zložku energií vláda podľa premiérových slov ovplyvniť nevie, pretože tá sa odvíja od cien na trhu. „Ale máme tu druhú časť, ktorá pri elektrickej energii tvorí až 60 %, a to sú rôzne poplatky,“ podotkol Heger.

„Dnes sme ešte zaviazaní do 15-ročných kontraktov, ktoré bežia a budú ešte bežať najbližšie roky, ktoré uzavrela vláda Roberta Fica,“ povedal premiér a ilustroval to na príklade premrštených cien za fotovoltiku, na čo roky odplácali občania.

Na druhej strane je podľa jeho slov prirodzené, že keď príde kríza, počas nej energie mierne zlacnejú, a potom prudko zdražejú. Podobne sa to dialo aj v čase poslednej krízy. Zdôraznil, že v tomto roku sa regulované ceny pre domácnosti znižovali.

„Teraz by sa cena mala dostať na úroveň roku 2020, čiže áno, dochádza k nárastu, ale dostávame sa do roviny, ktorá tu bola predtým,“ poznamenal premiér.

red, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …