Domov História Príbeh prvej živej bytosti vo vesmíre

Príbeh prvej živej bytosti vo vesmíre

0
0

3. november 1957 sa zapísal do histórie ako deň, kedy našu planétu opustila sovietska umelá družica Sputnik 2. Na tom by možno nebolo nič zaujímavé, keby sa na jej palube nenachádzal pes Lajka, ktorý ako prvý preskúmal dovtedy nevyskúšané podmienky kozmu. 

Rok 1957 znamenal obrovský posun vpred. Svet, ktorý sa dovtedy sústredil na konflikty súvisiace so studenou vojnou začal svoju pozornosť obracať omnoho vyššie.

Cieľom bolo dobývanie vesmíru a jeho skúmanie. Za týmto účelom bola 4. októbra 1957 do vesmíru vypustená prvá umelá družica Sputnik 1, ktorá to celé odštartovala.

O ďalší mesiac už z kozmodromu Bajkonur štartoval aj Sputnik 2, ktorý do vesmíru prvýkrát odviezol život. Za týmito prelomovými posunmi stál Sovietsky zväz, ktorý tak odštartoval kozmickú éru sveta.

Z tuláka kozmonaut

Príbeh Lajky, ktorá sa stala svetovou hrdinkou, sa začal netradične na ulici. Išlo o sučku kríženca sibírskeho huskyho a teriéra, ktorý sa z ulice dostal do vojenského výcvikového centra spolu s ďalšími psami.

V ňom ich testovali a pripravovali na náročné mimozemské podmienky. Zo všetkých psov vybrali práve 6-kilovú Lajku, ktorej osud bol definitívne spečatený. Všetci totiž vedeli, že návrat na Zem možný nebude a tento historický let sa pre ňu stane tým posledným.

Veľkolepý štart, smutný koniec

Oslavy 40. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie boli v Rusku poznačené práve udalosťami, ktoré súviseli s dobývaním vesmíru. 4. novembra 1957 bola o 2:30 ráno vypustená sovietska družica Sputnik 2.

Spolu s ňou Zem opustila aj Lajka, ktorá mala podľa predpokladaných výpočtov v náročných podmienkach prežiť 5 až 7 dní. Pokiaľ by všetko išlo, ako bolo v pláne, po týchto dňoch malo nasledovať jej usmrtenie tým, že jej pozastavia príjem kyslíka.

Ťažko povedať či bohužiaľ, alebo chvalabohu sa tohto momentu Lajka nedožila. Osudnými sa jej stali náročné podmienky. Nič netušiaci psík bol uväznený v malom priestore, oblečený vo vesmírnom oblečení a okolo neho sa ozýval hluk a vibrácie.

Práve to v spojení s vysokou teplotou a strachom nevinného psíka spôsobilo, že už po pár hodinách nevykazoval pes žiadne známky života.

Existujú však dôkazy o tom, že Lajka bola skutočne prvým živým tvorom, ktorý sa dostal na obežnú dráhu Zeme a náročným podmienkam podľahla až po piatich hodinách. Družica Sputnik 2 ďalej putovala atmosférou, kde napokon 14. apríla 1958 zanikla.

45-ročné tajomstvo

Vzťahy medzi sovietskym a americkým blokom boli napäté. To malo za následok aj utajenie situácie zo strany Sovietskeho zväzu. Ten totiž svetu prezentoval, že Lajka zomrela pokojne po tom, ako jej boli nútení pridať do stravy jed.

Realita ale bola úplne iná. O tej sa však svet dozvedel až v roku 2002 na vesmírnom kongrese v Houstone. Na ňom vedec Dmitrij Malašenkov, ktorý stál aj pri príprave tohto prelomového letu, prezradil, čo Lajka prežívala v posledných hodinách svojho života.

Systém, ktorý mal udržiavať priaznivú teplotu v kabíne bol počas štartu porušený. Práve to zapríčinilo rapídne zvyšovanie teploty, ktorá stúpla až na 43 stupňov.

Jednoznačnou príčinou jej smrti bolo teda prehriatie organizmu v spojení so stresom. Aj napriek tomu, že jej príbeh nemal šťastný koniec, vedcom sa vďaka nemu podarilo zistiť, ako do vesmíru poslať ďalšie živé bytosti.

Postupne tiež prišli na to, ako sa z vesmíru možno vrátiť šťastne a bezpečne domov. To bolo využité už o štyri roky neskôr, kedy do vesmíru smeroval Jurij Gagarin, ktorý sa stal prvým človekom vo vesmíre.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…