Domov Slovensko Priebeh vraždy Kuciaka: Páchatelia presne vedeli, čo robia

Priebeh vraždy Kuciaka: Páchatelia presne vedeli, čo robia

0
0

V priebehu minulého týždňa bolo zverejnené uznesenie súdu, ktoré detailnejšie popisuje priebeh vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vďaka nemu sú teda verejnosti známe už aj podrobnosti objednania a vykonania tohto aktu.

Uznesenie bolo vydané Špecializovaným trestným súdom. Na základe neho vzal sudca do väzby štyroch obvinených.

Kuciakov dom navštívili opakovane

Páchatelia, ktorí Kuciaka zavraždili, sa na miesto, kde Kuciak so snúbenicou bývali, boli pozrieť viackrát. Počas tejto činnosti vystriedali tri modely áut – Škoda Superb combi, Peugeot 206 či Citroen Berlingo, ktoré bolo použité aj v deň vraždy.

Miesto činu navštívili pravdepodobne až sedemkrát. „Plán (vraždy Jána Kuciaka, pozn. red.) vznikol na konci roka 2017, respektíve začiatkom roka 2018.

Čiže do momentu vykonania vraždy bolo nejakých plus mínus šesť týždňov, čo je relatívne krátky čas na prípravu. Boli asi trochu pod časovým tlakom a pod časovým tlakom potom urobili aj chyby,“ komentoval investigatívny žurnalista a kolega Jána Kuciaka Marek Vagovič pre Hospodárske noviny.

Popis vraždy

Vrah bol v okolí Kuciakovho domu už dve hodiny pred vykonaným samotnej vraždy. V uznesení sa spomína: „Bez použitia násilia vošiel do rodinného domu cez vchodové dvere a v doposiaľ neustálenom poradí s bližšie nezistenou krátkou strelnou zbraňou vybavenou tlmičom hluku výstrelu kal. 9 mm Luger v kuchyni rodinného domu strelil jednu ranu do oblasti hlavy poškodenej.“

Uznesenie potvrdzuje aj to, že Martina Kušnírová bola zastrelená jednou ranou do hlavy a Ján Kuciak dvoma strelami do hrude. Vrah z miesta činu odišiel pešo k miestnemu ihrisku, kde z pracovného mobilného telefónu požiadal spolupáchateľa o odvoz z obce.

Viac peňazí

Obvinená Alena Zsuzsová mala cieľ len jeden. Po tom, čo sa dozvedela, že obeťou je i snúbenica novinára, nahnevala sa. Odmena za vykonanie vraždy bola 50 tisíc eur.

Po 20 tisíc dostali vykonávateľ Tomáš Szabó, šofér Miroslav Marček a zvyšok dostal sprostredkovateľ Zoltán Andruskó. Peniaze dostali páchatelia v 500- urových bankovkách zabalené v servítke.

Po medializácii, keď páchatelia zistili kto bol obeťou, žiadali od Zsuzsovej viac peňazí, ktoré napokon aj dostali. Čiastka známa nie je, rovnako ako ani pôvodný objednávateľ.

Zsuzsová sa totiž javí len ako hlavný sprostredkovateľ, keďže o nej Kuciak nikdy nepísal. Pravdepodobne bola najatá možným objednávateľom alebo skupinou objednávateľov vraždy.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…