Domov Slovensko PRIESKUM: Ako často používame sociálne siete?

PRIESKUM: Ako často používame sociálne siete?

0
0

Sociálne siete sa stali dôležitým fenoménom dnešnej doby. Už dávno neplatí, že ich užívateľmi sú len mladí ľudia. Stali sa integrálnou súčasťou životov väčšiny z nás. Ľudia ich využívajú na zdieľanie rôznych informácií, či už o vlastných koníčkoch, trávení voľného času, práci a podobne. Stali sa aj bežnou súčasťou politických kampaní pred voľbami. Intenzívne to vnímame aj teraz pred voľbami do miestnych samospráv a vyšších územných celkov, tzv. žúp. Preto sme sa v našom augustovom prieskume rozhodli preskúmať, ako sme na tom s využívaním sociálnych sietí a ktoré skupiny obyvateľstva ich využívajú najčastejšie.

Ako ukazuje graf 1, tak skutočne silných užívateľov sociálnych sietí je medzi dospelými obyvateľmi Slovenska niečo viac ako polovica (55 %).

Ďalších 15 % respondentov uviedlo, že ich používajú aspoň raz za týždeň, ale nie každý deň. Občasných používateľov sociálnych sietí je v dospelej populácii necelá desatina, pričom 5 % ich využíva aspoň raz za mesiac a 3 % menej často ako raz za mesiac.

Takmer štvrtina dospelej populácie Slovenska sociálne siete nevyužíva vôbec (23 %).

 

Rozdiely v používaní sociálnych sietí z hľadiska demografických charakteristík respondentov

Medzi mužmi a ženami nie sú významné rozdiely v používaní sociálnych sietí. Tak medzi mužmi aj ženami o čosi viac ako polovica používa sociálne siete na dennej báze.

Podstatnejšie rozdiely sme zaznamenali v používaní sociálnych sietí z hľadiska veku. Existuje silná súvislosť medzi vekom respondentov a každodenným používaním sociál­nych sietí.

Zatiaľ čo v najmladšej vekovej kategórii 18-24 ročných používa sociálne siete na dennej báze až 87 % z nich, tak v najstaršej vekovej kategórii obyvateľov nad 65 rokov je to len 15 %.

K zlomu dochádza predovšetkým po 45 roku života.

Podobne aj z hľadiska najvyššieho dosiahnutého vzdelania sú medzi respondentmi rozdiely. Najvyšší podiel každodenných používateľov sociálnych sietí nachádzame medzi vysokoškolsky vzdelanými respondentmi.

Relatívne najmenej je ich medzi respondentmi so základným vzdelaním (37 %). Celkovo frekvencia používania sociálnych sietí narastá s vyšším stupňom dosiahnutého vzdelania.

A ako sú na tom voliči vybraných politických strán s používaním sociálnych sietí?

Najväčší podiel každodenných používateľov sociálnych sietí je medzi aktuálnymi voličmi Progresívneho Slovenska (77 %). Nasleduje hnutie Republika (71 %).

Sloboda a Solidarita (68 %) a SME RODINA (65 %). Na opačnom konci rebríčka sú voliči Kresťanskodemokratického hnutia, z ktorých len niečo viac ako štvrtina (28 %) používa sociálne siete na dennej báze.

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…