Domov Slovensko Prieskum: Kotlebovci by mohli voľby aj vyhrať

Prieskum: Kotlebovci by mohli voľby aj vyhrať

0
0

Podľa januárového prieskumu agentúry FOCUS by voľby vyhral SMER-SD, avšak jeho odstup od prenasledovateľov sa zmenšuje. Druhou najsilnejšou stranou na Slovensku je strana Mariana Kotlebu, ktorá môže potenciálne dokonca vyskočiť aj na viac ako 18 %.

Prvý prieskum v tomto roku realizovaný egentúrou Focus by podobne ako tie minuloročné vyhrala strana Smer-SD. Oproti decembru si však pohoršila takmer o jedno percento.

Naopak, výrazne, takmer o dve percentá, si polepšili Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorí atakujú 14-percentnú hranicu.

Tretia ostáva koalícia PS/Spolu, na ktorú sa však už dotiahla strana Andreja Kisku Za ľudí, ktorá si oproti decembru polepšila o viac ako jedno percento.

Ostatné strany ostávajú viac menej na rovnakých hodnotách. Do parlamentných lavíc by zasadli zástupcovia 9 politických subjektov, no prerozdelenie mandátov by veľkú nádej na zloženie akejkoľvek vlády nedávalo.

Volebný potenciál strán

Okrem klasického prieskumu, ktorý ukazuje komu by dali svoj hlas slovenskí voliči, keby sa parlamentné voľby konali v tomto období, zverejnila agentúra Focus aj takzvaný potenciál strán.

Voličov sa pýtala nielen to, komu by dali svoj prvý hlas, ale i to, komu by dali druhý hlas, keby to bolo možné. Pri tejto metodike sa strana Mariana Kotlebu dostala skutočne vysoko, keďže presiahla 18-percentnú hranicu.

Volebný potenciál Smeru je takmer 23 %, treťou najsilnejšou stranou by sa stala strana Za ľudí s tesným náskokom pred koalíciou PS/Spolu. Z hľadiska volebného potenciálu by sa do parlamentu mohlo dostať až 13 strán, vrátane oboch maďarských.

Slosiarik nevylučuje víťazstvo Kotlebovcov

Strana Mariana Kotlebu sa v najnovšom prieskume ocitla na svojom historickom maxime a podľa sociológa Martina Slosiarika z agentúry Focus by mohla ešte rásť.

Podľa neho sú za nárastom Kotlebovcov najmä nevoliči z roku 2016, ale aj udalosťami posledných dvoch rokov sklamaní voliči Smeru a SNS.

„Ak by sa Smeru nepodarilo zmobilizovať všetkých svojich voličov a budú hľadať inú alternatívu, je šanca, že Kotleba voľby môže aj vyhrať,“ povedal Slosiarik pre SME.

ano, zdroj: FOCUS, graf: ano

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…