Domov Slovensko Prieskum: Kríza praje extrémistom…

Prieskum: Kríza praje extrémistom…

0
0

Posledné politicky turbulentné týždne priniesli nárast podpory extrémizmu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala prieskumná agentúra Focus v dňoch 7. – 13. marca 2018, teda krátko po tom, ako boli zavraždení novinár so snúbenicou a na Slovensku prepukla politická kríza.

Práve extrémisti z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko si oproti prieskumu uskutočnenému v januári tohto roka najviac polepšili, a to až o dve percentá.

Pochopiteľne súčasná situácia sa najnegatívnejšie odrazila na preferenciách najsilnejšej strany SMER‑SD, ktorá si oproti januáru pohoršila o viac ako 5 percent.

Prekvapivo minimálne stúpali opozičné strany SaS a Sme rodina, OĽaNO dokonca ešte kleslo. Z prieskumu vyplýva, že v súčasnosti by bez Kotlebovcov vládu nezostavila ani koalícia a ani opozícia.

Martin Slosiarik (Agentúra Focus)

Určite najzaujímavejším zistením posledného prieskumu volebných preferencií je informácia, že preferencie vládnej strany SMER-SD, dlhodobého lídra tohto rebríčka, poklesli o 5 percentuálnych bodov.

Ešte koncom januára sa preferencie SMER-SD pohybovali nad úrovňou 25 %, no po vražde J. Kuciaka a jeho partnerky a udalostiach, ktoré nasledovali, poklesli k 20 %.

Takto zle na tom SMER-SD nebol od júna 2003, teda takmer 15 rokov. Pri detailnejšej analýze dát môžeme zistiť, že SMER-SD strácal tak medzi voličkami – ženami ako aj voličmi – mužmi.

Najväčší prepad preferencií zaznamenal v produktívnej časti populácie vo veku nad 35 rokov. Naopak v kategórii 65+ rokov takmer nestratil. Stratil však tak medzi kvalifikovanými manuálnymi pracovníkmi, ako aj odbornými zamestnancami pracujúcimi prevažne duševne.

Zdá sa, že najväčšie straty zatiaľ SMER-SD zaznamenal na západnom Slovensku, miernejšie na strednom, naopak východ mu ešte veril. Výrazne sa zúžil aj voličský potenciál strany.

Zatiaľ čo v januári okrem aktuálnych voličov ďalšia desatina obyvateľov Slovenska deklarovala, že by zvažovala voľbu tejto strany, tak začiatkom marca to boli už len 4 %.

V prepočte na mandáty by tak SMER-SD od posledných volieb stratil až 14 poslancov a mal by ich 35. Vládu so svojimi súčasnými koaličnými partnermi SNS a MOST-HÍD by nevytvoril a spolu by mali len 61 poslaneckých mandátov.

Ďalšou zaujímavou informáciou prieskumu je skutočnosť, že strana B. Kollára Sme Rodina po prvýkrát prekročila desať percent. Strane sa od volieb darí získavať nových voličov a dnes ich má o polovicu viac ako bol jej zisk vo voľbách 2016 (6,6 %).

Aj strana M. Kotlebu ĽS Naše Slovensko sa po neúspešných župných voľbách a poklese preferencií až k úrovni 8 %, vrátila na dvojciferný výsledok.

Zdá sa teda, že udalosti posledných týždňov nahrávajú stranám, ktoré vo svojej agende pracujú s kritikou tradičných politických strán, nedôverou voči dlhoročným politikom a kritikou politického systému a súčasných spoločenských pomerov.

Na dvojciferný výsledok sa po viac ako roku vrátila aj Slovenská národná strana. Nie je to prekvapujúce, keďže práve voliči SMER-SD relatívne najčastejšie uvádzajú, že v prípade ak by mohli voliť ešte jednu stranu, bola by to práve SNS, ktorá tak môže zbierať časť sklamaných voličov SMERu-SD.

Posledné týždne zatiaľ nepriniesli zisky dvom najsilnejším opozičným stranám z volieb v roku 2016, teda SaS a OĽaNO-NOVA. Súčet ich preferencií ostal v podstate nezmenený a pohybuje sa na úrovni 24 %.

Nové strany Progresívne Slovensko a SPOLU-Občianska demokracia získali jednotlivo len niečo viac ako 1 % preferencií a v prípade predčasných volieb by pravdepodobne museli uvažovať o užšej predvolebnej spolupráci vo forme spoločnej kandidátky.

red, zdroj: Focus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…