Domov Slovensko PRIESKUM: Maďarská menšina v parlamente

PRIESKUM: Maďarská menšina v parlamente

0
0

Keby sa parlamentné voľby konali v júni, vyhrala by ich strana Hlas-SD. Podobne ako v ostatných prieskumoch si udržiava pred prenasledovateľmi výrazný náskok. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre reláciu Na telo uskutočnila agentúra FOCUS v dňoch 02. 06.–09. 06. 2021 na vzorke 1011 respondentov.

Strana Petra Pellegriniho Hlas-SD získala v júnovom prieskume 21,6 % a hoci mierne zaostala za výsledkom z mája (22,4 %), stále si udržuje výrazný náskok pred ostatnými stranami. Druhá SaS (12,8 %) je tesne nasledovaná tretím Smerom-SD (12,0 %).

Matovičovo OĽaNO je už s väčším odstupom na štvrtom mieste (8,2 %) a opäť si mierne pohoršilo (v máji 8,8 %). Ďalšie tri strany – Sme rodina, Progresívne Slovensko a KDH sa držia približne na rovnakých hodnotách ako tomu bolo v májovom prieskume. 

Kto vytvorí vládu?

Zaujímavosťou júnového prieskumu je výraznejší nárast hnutia zastupujúceho maďarskú menšinu. Po tom, čo sa maďarské strany spojili, by Aliancia z posledných troch prieskumov dvakrát prekročila 5-percentnú hranicu.

Podobne ako v apríli, aj teraz by získala desať mandátov, čo by jej dalo zaujímavé možnosti pri vyjednávaní o vládnej koalícii. Tá by totiž, podobne ako v máji, vznikala veľmi ťažko.

Počet mandátov v prípade spojenia Hlasu a Smeru je nedostatočný, no ani súčasní koaliční partneri by nedosiahli parlamentnú väčšinu. O novej vláde by tak rozhodovali aktuálne mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko, KDH a Aliancia.

ano, zdroj: FOCUS, foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pamätáte si ešte rodinný seriál Krok za krokom? Tieto fakty o hlavných predstaviteľoch vás prekvapia

Americký sitkom „Krok za krokom“ patril v 90-tych rokoch minulého storočia k tým najznámej…