Domov Slovensko Prieskum: Smer rastie, Most aj SMK mimo parlamentu

Prieskum: Smer rastie, Most aj SMK mimo parlamentu

0
0

V prvom augustovom týždni realizovala agentúra FOCUS prieskum volebných preferencií, ktorý najviac potešil vládny Smer-SD. Ten po tom, čo pred pár týždňami klesol pod 20-percentnú hranicu, opäť rastie. Vrásky na čele však má stále vládny Most, ktorý by ostal pred bránami parlamentu.

Smer-SD so ziskom 21,3 % by v parlamente obsadil 38 kresiel. S väčším odstupom skončila v augustovom prieskume koalícia strán PS/Spolu, ktorá však oproti poslednému prieskumu realizovanému v júni stratila takmer 2 percentá.

Podľa šéfa agentúry Focus Martina Slosiarika za to pravdepodobne môže video, na ktorom Michal Truban vysvetľuje študentom, čo ho naučilo užívanie drog.

Tretí sú kotlebovci s konštantnými preferenciami na úrovni okolo 12-13 percent. Ani jedna z ostatných šiestich strán, ktoré by sa dostali do parlamentu sa ani len nepriblížila k dvojcifernému výsledku.

KDH, SaS, SNS, Sme rodina i OĽaNO oscilujú medzi šiestimi až ôsmimi percentami. Len tesne by sa do parlamentu dostalo hnutie bývalého prezidenta Za ľudí.

Most-Híd ani SMK, ktorí však zvažujú spoluprácu, by sa do parlamentu, podľa augustového prieskumu, nedostali.

Vláda je otázna

Aj keď by súčasná koalícia na základe týchto výsledkov nevznikla, Slovensko by bez vlády ostať nemuselo.

Pri sčítaní parlamentných kresiel strán PS/Spolu, KDH, SaS, OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí dostaneme číslo 79, čo by na väčšinu v parlamente stačilo, avšak pri pohľade na rozdielnosť strán, ktoré by takúto koalíciu tvorili, je jasné, že na pohodlné štvorročné vládnutie by to rozhodne nemuselo stačiť.

ano, zdroj: FOCUS, graf: MB, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …