Domov Zahraničie Prieskum: Väčšina občanov si vraj želá, aby vojnu vyhralo Rusko

Prieskum: Väčšina občanov si vraj želá, aby vojnu vyhralo Rusko

0
0

Ukrajina sa môže na Slovensko aj naďalej spoľahnúť. Pomocou Ukrajine, podľa Martina Klusa z MZVEZ SR, posilňujeme aj samotnú bezpečnosť Slovenska a zvyšku Európy.

Väčšina obyvateľov Slovenska by vo vojne na Ukrajine, ktorú svojou agresívnou politikou vyvolal Putinov režim, údajne privítala skôr víťazstvo Ruska než Ukrajiny.

Ukázali to dáta z prieskumu s názvom „Ako sa máte, Slovensko?“, ktoré ešte v júli tohto roku realizovali výskumníci z prieskumnej agentúry MNFORCE, PR agentúry Seesame a Slovenskej akadémie vied (SAV).

Respondenti odpovedali na otázku, ako by chceli, aby sa skončila vojna na Ukrajine.

Na výber mali 10-bodovú škálu, kde 1 znamenalo prianie jasného víťazstva Ruska a 10 znamenalo jasné víťazstvo Ukrajiny. Pätina opýtaných si želá jasné víťazstvo Ruska.

Celkovo sa na škále priania víťazstva Ruska priklonilo viac ako polovica opýtaných. Približne 18 percent ľudí odpovedalo, že nevie.

Podľa Klusa ide o nešťastný prieskum

„Aj keď prieskum realizovali seriózne a dôveryhodné inštitúcie, táto konkrétna sondáž je podľa mňa problematická hneď z viacerých hľadísk.

Problémom je nielen metodológia, ale aj zlá formulácia otázok, vďaka čomu došlo k nepochopeniu na strane občanov a k viacerým skresleniam, ktoré sa podpísali pod celkové výsledky,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus.

Zároveň dodáva, že namerané zistenia z tohto, podľa Klusa nešťastného prieskumu, sa nezhodujú s dlhodobými trendmi v slovenskej spoločnosti, ani tým, čo pozorujeme od vypuknutia vojny na Ukrajine.

Na druhej strane však podľa štátneho tajomníka netreba podceniť ani dlhodobé pôsobenie škodlivej ruskej propagandy na Slovensku a prehlbujúcu sa frustráciu obyvateľov z energetickej krízy.

„Netreba tiež prehliadnuť fakt, že prieskum autori realizovali v polovici leta a postoje občanov sa mohli medzitým zmeniť.

Je tiež možné, že si otázku „Koho víťazstvo si želáte?“ pomýlili s otázkou „Kto si myslíte, že vyhrá?“, upozorňuje Martin Klus z rezortu diplomacie SR.

Slovensko dlhodobo patrí medzi krajiny, ktoré sú najviac zraniteľné škodlivou kremeľskou propagandou.

Tá už preniká aj do politického diškurzu. Rezort diplomacie SR chce preto aj naďalej jasne komunikovať, že podpora Ukrajiny je pre nás na Slovensku mimoriadne dôležitá a posilňujeme ňou aj našu vlastnú bezpečnosť.

md, foto: TASR/Jaroslav Novák Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…