Domov Slovensko PRIESKUM: Za ľudí sa vracia do parlamentu

PRIESKUM: Za ľudí sa vracia do parlamentu

0
0

Podľa najnovšieho prieskumu politických preferencií agentúry Focus by voľby vyhrala s výrazným náskokom strana HLAS-SD. Agentúra uskutočnila prieskum pre reláciu TV Markíza Na telo v dňoch 17. – 24. februára na vzorke 1018 respondentov.

Hlas-SD by vo februári volilo 23 % opýtaných, čo však je o vyše percenta menej ako v januári. Za stranou Petra Pellegriniho je Sulíkova SaS (12,9 %), ktorej percentá taktiež mierne poklesli. Po prudkom páde sa zdá, že sa pomaly stabilizuje hnutie premiéra Igora Matoviča, ktoré opäť preskočilo dvojcifernú hranicu (10,4 %).

Tesne pod ňou sa ustálila bývalá vládna strana trojnásobného expremiéra Roberta Fica Smer-SD (9,2 %). Progresívne Slovensko stále osciluje niekde medzi 5 – 7 %, momentálne na hranici 6,7 %. Zemetrasenie u Kotlebovcov, keď zo strany odišlo viacero známych tvárí sa podpísalo aj na volebných preferenciách.

ĽS NS sa prepadla o tri percentá a vo februári by ju volilo 6,6 % opýtaných. Sme rodina dlhodobo balancuje na hranici zvoliteľnosti (5,2 %), no a po dlhom čase sa cez túto hranicu dostala aj štvrtá vládna strana. Strana Za ľudí sa vôbec po prvýkrát od volieb a odchodu exprezidenta Kisku prehupla cez 5 percent (5,2 %).

Tesne za hranicou vstupu do parlamentu ostáva naďalej KDH, i keď už iba o malý kúsok (4,9 %). Ostatné strany to už majú do parlamentných lavíc podstatne ďalej.

Zložité skladanie vlády

Pri pohľade na prerozdelenie mandátov v Národnej rade SR treba konštatovať, že súčasný koaličný štvorlístok by vládu nezložil (dokopy 64 poslaneckých mandátov). Na druhej strane kreslá chýbajú aj tandemu Hlas-SD + Smer-SD (61 mandátov).

V prípade, že sa strany budú držať toho, že s Kotlebovcami vládnuť nebudú, najmožnejšou alternatívou sa ukazuje päťkoalícia súčasných vládnych strán spolu s Progresívcami.

ano, zdroj: FOCUS, graf: MH/Koment , foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

Minulý piatok sme si na tlačovej konferencii vypočuli bombastický plán ministra financií n…