Domov Slovensko Prioritou má byť voľba policajného prezidenta

Prioritou má byť voľba policajného prezidenta

0
0

Pri rekonštrukcii vlády sa najviac hovorilo o poste ministra vnútra, od ktorého sa očakáva, že bude riešiť najmä nedôveru občanov voči prezidentovi Policajného zboru. Aj nový premiér, či minister vnútra vnímajú otázku policajného šéfa ako veľmi horúcu tému, ktorú treba čo najskôr riešiť.

Odkedy je známe meno nového ministra vnútra, verejnosť i opoziční poslanci vyvíjajú tlak na Tomáša Druckera, aby odvolal súčasného prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara.

Minister sa ešte v pondelok s Gašparom stretol, no ako uviedol potrebuje dni až týždne kým sa o jeho osude rozhodne. Drucker sa chce v novom rezorte najskôr zorientovať, zoznámiť sa s prácou policajného prezidenta, vytvoriť si názor a potom sa rozhodnúť.

Zmena voľby policajného prezidenta

Za kľúčovejšie považuje minister vnútra zmeniť spôsob voľby šéfa polície tak, aby sa čo najviac odpolitizovala. Na tomto sa zhoduje celá koalícia a v relácii RTVS to potvrdil aj predseda vlády Peter Pellegrini, podľa ktorého treba voľbu policajného prezidenta dostať spod politického vplyvu.

Pellegrini tiež nie je za okamžité odvolanie súčasného šéfa polície Tibora Gašpara, pretože to by mohlo podľa premiéra priniesť destabilizáciu. Dodal tiež, že minister vnútra má jeho plnú dôveru a verí, že sa mu podarí odstrániť pochybnosti verejnosti o polícii.

Kritika opozície

Opozícia kritizuje Druckera a aj Pellegriniho za to, že ešte stále nedošlo k odvolaniu Tibora Gašpara. Hovoria dokonca o tom, že bývalý premiér Fico a bývalý minister vnútra Kaliňák svojim nástupcom doslova zakázali odvolať prezidenta polície.

Tlak na zotrvanie Gašpara na jeho stoličke odmietol Drucker vo víkendovej televíznej diskusii.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novým podpredsedom parlamentu má byť Galko

Po eurovoľbách je zrejmé, že niektorí z poslancov opozičných či koaličných strán sa z parl…