Domov Slovensko Pripomenuli sme si 2 významné historické udalosti

Pripomenuli sme si 2 významné historické udalosti

0
0

Na konci októbra sme si už tradične pripomenuli dva významné dni našej histórie – 28. októbra to bol deň vzniku Československa a 30. októbra výročie Deklarácie Slovenska.

Je to už 99 rokov, čo sme naše dejiny štátotvorne prepojili s „bratmi Čechmi“. Predstavitelia Národného výboru československého, ktorý sa vyhlásil za zákonodarný zbor, schválili zákon o vytvorení československého štátu 28. októbra 1918.

Nezávisle od týchto udalostí sa v Turčianskom Svätom Martine stretlo vyše 200 slovenských národných a politických činiteľov. Tu sa Slovenská národná rada 30. októbra 1918 prijatím Deklarácie slovenského národa prihlásila k novému štátu – Československej republike.

Tzv. Martinská deklarácia žiadala právo na sebaurčenie Slovákov na základe ich úplnej nezávislosti a vyjadrila vôľu slovenského ľudu žiť v spoločnom štáte s českým národom.

ČSR v roku 1918.

Kľúčová udalosť

Podľa prezidenta SR Andreja Kisku to bola jedna z kľúčových udalostí našej histórie. „Vďaka novému štátu dostalo Slovensko nielen jasné hranice, ale aj príležitosť budovať politické, vzdelanostné i kultúrne inštitúcie.

Nevídaným tempom sa rodila vzdelaná stredná trieda, do verejného života vstupovali starostovia, primátori, župani, ministri, novinári, podnikatelia, rozvíjala sa občianska spoločnosť.

Značka Československo vzbudzovala rešpekt, boli sme ostrovom demokracie v strednej Európe,“ píše prezident na sociálnej sieti. Podľa prezidenta sme počas 2. svetovej vojny stratili štát a neskôr počas komunistického režimu aj demokraciu.

„Dnes máme oboje, vo vlastnom štáte. Máme dôvod spomínať na vklad, aký do nášho rozvoja vniesol spoločný štát. A strážiť ako oko v hlave našu dnešnú slobodu a demokraciu,“ vyzýva Andrej Kiska.

sam, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…