Domov Slovensko Pripomenuli sme si 75. výročie víťazstva nad fašizmom

Pripomenuli sme si 75. výročie víťazstva nad fašizmom

0
0

Minulý piatok (8. mája) sme si pripomenuli 75. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Úctu padlým boli v Deň víťazstva nad fašizmom vzdať pri rôznych pamätníkoch 2. svetovej vojny aj najvyšší ústavní činitelia Slovenskej republiky.

Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda vlády Igor Matovič a predseda Národnej rady SR Boris Kollár spolu s ďalšími členmi vlády a predstaviteľmi ozbrojených síl si 75. výročie skončenia 2. svetovej vojny pripomenuli v Liptovskom Mikuláši.

Spomienka sa uskutočnila pri Pamätníku československého armádneho zboru na vojenskom cintoríne Háj-Nicovô, na ktorom je pochovaných takmer 1 400 československých vojakov a dôstojníkov, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš.

„Pamätník Háj-Nicovô nám hovorí, že do tohto zápasu za zachovanie ľudskosti a európskej civilizácie sme sa na správnej strane zapojili aj my.

Vzdávam česť a úctu všetkým, ktorí k tomuto boju prispeli a ktorí v ňom priniesli najvyššiu obetu, svoj život,“ uviedla prezidentka Čaputová na sociálnej sieti.

Spomienkové podujatie v pietnom areáli v Liptovskom Mikuláši malo symbolický rozmer. Práve v týchto miestach sa koncom 2. svetovej vojny odohrávali jedny z najdlhších a najťažších bojov za oslobodenie od fašizmu na území Slovenska.

Prezidentka pripomenula, že ľudia si už po 75. krát pripomínajú porážku zvrhlej a bezohľadnej ideológie, aká sa podľa nej mohla zrodiť iba v hlave šialenca.

„Len v nej sa mohla zrodiť predstava, že jeden národ je predurčený na to, aby ako takzvaná vyššia rasa vládol svetu a všetky ostatné mu môžu iba otrocky slúžiť.

Je desivé uvedomiť si, ako blízko mal svet k tomu, aby sa táto šialená predstava naplnila,“ povedala. Hlava štátu pripomenula, že vojnové generácie mužov a žien za cenu obetí a utrpenia zachránili svet.

Neskôr sa politici presunuli na bratislavský Slavín, kde sa k nim pripojili aj poslanci NR SR.

Deň víťazstva nad fašizmom

8. mája 1945 bol v Berlíne-Karlshorst na veliteľstve sovietskych vojsk bojujúcich na území Nemecka podpísaný dokument o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka a zastavení bojov – znamenalo to koniec 2. svetovej vojny v Európe.

Tento deň si dnes pripomíname ako Deň víťazstva nad fašizmom. Druhá svetová vojna, najkrvavejší konflikt v dejinách ľudstva, sa začala 1. septembra 1939 útokom Nemecka na Poľsko.

Odhaduje sa, že v nej zahynulo viac ako 50 miliónov ľudí, podľa niektorých zdrojov dokonca viac ako 70 miliónov ľudí. Milióny ľudí utrpeli zranenia a materiálne škody boli nevyčísliteľné.

Vojnový konflikt pokračoval v Ázii, v auguste 1945 zvrhli Američania atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Druhá svetová vojna sa definitívne skončila 2. septembra 1945 podpísaním japonskej kapitulácie.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…