Domov Slovensko Pripomenuli sme si holokaust Rómov

Pripomenuli sme si holokaust Rómov

0
0

V noci z 2. na 3. augusta 1944 nacisti v plynových komorách zavraždili 2 897 rómskych mužov a žien, vrátane detí a starých ľudí. Túto tragédiu si pripomenuli aj najvyšší ústavní činitelia SR.

Každoročne druhého augusta si celý svet pripomína Pamätný deň rómskeho holokaustu.

Rómsky holokaust a jeho nepredstaviteľné hrôzy, ktoré sa vryli do osudov a pamätí konkrétnych ľudí, rodín a komunít, nemôžu zostať zabudnuté.

Uviedla to pri príležitosti tohto dňa prezidentka SR Zuzana Čaputová a zdôraznila, že je spoločenskou povinnosťou poznať a pripomínať si obete tohto holokaustu.

„Dnes si v Európe uctievame pamiatku 500-tisíc obetí rómskeho holokaustu. Je to 76 rokov, keď došlo k masovému vyvraždeniu posledných 2 900 Rómov v plynových komorách Auschwitz – Birkenau,“ napísala prezidentka na sociálnej sieti.

Aby sa táto krvavá história nezopakovala, nesmieme zabúdať, ale musíme si ju pripomínať, uviedol zas predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Premiér zároveň zdôraznil, že dôležitú úlohu v tomto procese zohrávajú školy, keďže poznanie pravdy a histórie je základným predpokladom eliminácie extrémizmu.„O faktoch, že počas druhej svetovej vojny príslušníci SS bez milosti zavraždili v plynových komorách rómske ženy, matky, deti, starých ľudí, sa nepísalo v učebniciach a nehovorilo sa o tom ani na verejnosti,“ upozornil predseda vlády.

Rómsky holokaust

Rómsky holokaust bol pokus nacistického Nemecka a jeho spojencov o vyhladenie Rómov v Európe počas druhej svetovej vojny.

Za vlády Adolfa Hitlera bolo 26. novembra 1935 vydané doplnenie Norimberských zákonov, ktoré zaradilo Rómov do rovnakej kategórie ako Židov a definovalo ich ako „nepriateľov rasovo čistého štátu“.

Historici odhadujú, že nacisti a ich spolupracovníci zabili 220-tisíc až 500-tisíc Rómov, čo je asi štvrtina až polovica z menej ako jedného milióna všetkých Rómov v Európe v tom čase.

red, SITA, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…