Domov Zaujímavosti Príroda sa búri, ľudia ju začali konečne počúvať

Príroda sa búri, ľudia ju začali konečne počúvať

0
0

Celosvetový ekologický kolaps je na spadnutie. Celé roky egoistického zaobchádzania s našou prírodou sa nám postupne začali vracať ako bumerang. Už to nie je len globálne otepľovanie, ale tiež mohutné požiare a oceány, ktoré vyzerajú ako veľké skládky odpadov. To všetko našu planétu mení na nepoznanie a je jasné, že my ľudia musíme niečo zmeniť. 

Hoci sme si mysleli, že ekologická kríza je niečo, čomu sa naša generácia vyhne a dotkne sa len tých ďalších, čoraz viac sa zdá, že na ňu doplatíme už aj my.

Príroda nám o sebe dala vedieť v tom najhoršom slova zmysle. Možno práve to sme potrebovali, aby sme si konečne uvedomili, že našim potrebám sú nadradené práve tie, ktoré má naše životné prostredie.

Okrem množstva protestov a zhromaždení, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie o ochrane našej planéty, sa začínajú do praxe uvádzať aj konkrétne kroky, ktorých prvotným cieľom je znížiť množstvo plastov, ktoré sa ukazujú ako najväčší nepriateľ prírody a teda aj nás.

Práve takýmito malými krokmi je totiž možné dosiahnuť veľkú zmenu. Toto sú revolučné nápady, z ktorých by sme si všetci mali brať príklad.

Ochrana včiel vďaka autobusovým zastávkam

Ekologické zastávky v Utrechte

Na klimatické zmeny trpia predovšetkým nevinné zvieratá. Hovorí sa o masívnom úhyne včiel. S poslednou uhynutou včelou však zanikne celé ľudstvo.

To si uvedomili aj úradníci v holandskom meste Utrecht, kde naplno spustili projekt, ktorého cieľom je práve záchrana tohto ohrozeného druhu. Rozhodli sa teda premeniť autobusové zastávky na akési útočisko pre včely.

To docielili tak, že na streche každej z 316 autobusových zastávok vysadili zeleň, ktorá dokonale zachytáva jemný prach a ukladá dažďovú vodu. Vďaka týmto podmienkam sú takéto zastávky doslova rajom pre tento užitočný hmyz.

Lepšia budúcnosť vďaka návratu do minulosti

Znovu použiteľné obaly

S ďalším skvelým nápadom prišiel ekologický revolucionár Tom Szaky, ktorého cieľom je redukovať používanie plastových obalov. Vo svojej knihe s názvom „Budúcnosť obalov“ opisuje podstatu projektu Loop.

Inšpiráciu čerpal z minulosti, kedy sa mlieko predávalo tak, že sa prázdne fľaše jednoducho vymenili za plné. Napadlo mu teda, prečo by niečo podobné nemohlo fungovať aj v dnešnej technologicky vyspelej dobe.

Pomôcť mu má práve online svet. Ľudia si na internete objednajú tovar, ktorý im bude doručený v taške na viacnásobné použitie.

Po vyprázdnení všetkých obalov, ich spotrebiteľ v taške vráti priamo dodávateľovi, ktorý ich opätovne naplní. Do tohto projektu sa začali zapájať známe značky a postupne ho skúšajú na viacerých miestach sveta.

V Afrike vyrastá zelená stena

Zelená stena v Afrike

Čoraz viac ľudí sa začína venovať aj myšlienke výsadby stromov. Jeden z najväčších plánov sa zrodil v hlave aktivistu Richarda St. Barbe Bakera už v polovici minulého storočia.

Ten uvažoval o výsadbe stromov pozdĺž celého afrického kontinentu o dĺžke 8 tisíc kilometrov. S realizáciou projektu sa ale začalo až v roku 2007, pričom už po 12-tich rokoch možno vidieť prvé požadované výsledky.

Ak pôjde všetko podľa plánov, tak sa do roku 2030, kedy má byť celá zelená stena dokončená, podarí obnoviť miliarda hektárov opustenej pôdy.

Okrem toho vďaka tomuto projektu vznikne 10 miliónov pracovných miest, o ktoré je v chudobných regiónoch Afriky obrovská núdza.

Kvalitnejší asfalt vďaka plastovému odpadu

Asfalt z plastu

Pozornosť ekologicky uvedomelej populácie sa začína obracať k plastom. Kým sa väčšina z nich venuje redukcii ich používania, iní premýšľajú nad tým, akým spôsobom ich je možné následne využiť.

Tým sa zaoberala aj spoločnosť MacRebur z Veľkej Británie, ktorá sa rozhodla využiť plastový odpad na opravu ciest. Celá iniciatíva spočíva v tavení zozbieraného plastu a jeho využívaním pri vypĺňaní výmoľov na ceste.

Okrem toho, že je tento nápad šetrnejší vzhľadom k životnému prostrediu, je tiež lacnejší. Navyše asfalt vyrobený z plastového odpadu vyzerá úplne rovnako a je dokonca ešte omnoho kvalitnejší.

Cesty z nového druhu asfaltu sú pevnejšie a lepšie prispôsobené na akékoľvek zmeny počasia. Ktovie, možno vďaka tomuto nápadu odzvoní rozbitým cestám aj na Slovensku.

Na včely myslí aj švédsky McDonald´s

Včelí úľ z dielne McDonald´s

Ochrane včiel sa venuje aj McDonald´s vo Švédsku. Práve tento najznámejší fastfoodový reťazec požiadal profesionálneho tesára, aby skonštruoval plne funkčný úľ s tradičným dizajnom, ktorý mu je blízky.

Práve nový originálny príbytok poskytol príbytok včelám, ktorých dôležitosť si stále akoby neuvedomujeme. Nejde ale o jedinú iniciatívu reťazca v tejto oblasti.

Švédsky McDonald´s sa rozhodol vybudovať úle tiež na zadnej strane svojich billboardov. Zatiaľ čo na jednej strane billboardu prezentuje známy fastfood svoje jedlá, na tej druhej sa nachádza, hoci umelý, no veľmi užitočný hotel pre včely.

Konečne zmysluplná výzva na sociálnej sieti

Výzva #trashtag

Na Facebooku sa v posledných rokoch objavilo obrovské množstvo výziev. Väčšina z nich nemala absolútne žiadny zmysel. Jednou z mála výziev, ktoré možno nazvať zmysluplná je výzva s názvom #trashtag.

Práve tento hashtag ľudia pridávajú k popisu fotografií, na ktorých sa odfotografujú najskôr s miestom zasypaným odpadkami a neskôr s čistotou dýchajúcim miestom.

Ide skutočne o originálny a inšpiratívny nápad, ktorý ukazuje, že práve malé činy môžu spustiť obrovskú iniciatívu, do ktorej sa postupne zapojilo obrovské množstvo uvedomelých dobrovoľníkov.

Filipínski žiaci musia sadiť stromy

Každý filipínsky študent musí zasadiť 10 stromov.

Na Slovensku je jedinou podmienkou úspešného ukončenia štúdia pravidelná dochádzka a dostatočný prospech. Práve preto môže u nás nový filipínsky zákon vyvolať počudovanie.

Podľa tohto zákona musí totiž každý filipínsky študent vysadiť aspoň 10 stromov. Ak tak neurobí, povinnú školskú dochádzku nebude môcť ukončiť. Tento zákon platí pre všetkých študentov základných, stredných a aj vysokých škôl.

Indii platia školné odpadkami

Odpad namiesto školného

Veľmi zaujímavá ekologická iniciatíva vznikla aj v jednej indickej škole, kde zaviedli opatrenie, na základe ktorého majú študenti do školy prinášať odpad, ktorý nájdu na ulici.

Cieľom nie je len úplné vyčistenie ulíc, ale tiež oslobodenie detí od platenia školného či uchyľovania sa k detskej práci, aby mohli prežiť.

Banánové listy namiesto igelitových sáčkov

Tovar balený v banánových listoch

V našich obchodoch na nás číha obrovské množstvo plastových obalov. Okrem tých, v ktorých je tradične balený tovar, väčšina ľudí siahne aj po plastových vreckách na ovocie, zeleninu a pečivo.

Tento problém videli aj obchodné reťazce v Thajsku a Vietname, ktoré sa rozhodli používať banánové listy. Práve banánové listy sú 100 % ekologické, pretože sú odbúrateľné a organické.

V našich zemepisných šírkach by mohol byť problém nájsť toľko banánových listov, no ekologickejšia alternatíva by sa pri troške fantázie určite našla.

Slnečné mesto budúcnosti

Solárne mesto Babcock Ranch

Skvelou inšpiráciou je aj mesto Babcock Ranch, ktoré sa nachádza na juhozápade Floridy. Ide o mesto, ktoré je plne poháňané solárnou energiou.

Vďaka solárnej farme, na ktorej je umiestnených približne 350 tisíc panelov predstavuje zrejme najekologickejšie miesto na zemi, ktoré je zároveň obývané ľuďmi.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …