Domov Zahraničie Prístupové rokovania Sev. Macedónska do EÚ boli opäť zablokované

Prístupové rokovania Sev. Macedónska do EÚ boli opäť zablokované

0
0

Severné Macedónsko strávilo roky riešením problematických otázok so susedným Gréckom, ktoré mu bránili vstúpiť do Európskej únie a NATO. Napokon sa to podarilo vyriešiť vlaňajším premenovaním štátu do súčasnej podoby.

Tento malý balkánsky národ však pri budovaní priaznivejšej budúcnosti natrafil na ďalšiu prekážku. Bulharsko minulý utorok zablokovalo začatie už beztak dlho odkladaných prístupových rokovaní Skopje do EÚ, pretože požaduje, aby Severné Macedónsko ukončilo údajnú protibulharskú rétoriku a formálne potvrdilo, že jeho jazyk má bulharské korene.

Nedodržujú dohodu o priateľstve

Začatie prístupových rokovaní s potenciálnou členskou krajinou si vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých 27 krajín EÚ. Bulharská ministerka zahraničia Jekaterina Zacharievová uviedla, že Bulharsko odmietlo udeliť súhlas, pretože Severné Macedónsko nedodržiava dvojstrannú dohodu o priateľstve z roku 2017 a prostredníctvom niektorých svojich politík podporuje nenávisť.

„V ich médiách bola vybičovaná hystéria podporovaná otvorenými nenávistnými prejavmi voči Bulharsku. Každého, kto vyslovil nesúhlasný názor, označovali za zradcu. Skopje pokračovalo v nepodložených tvrdeniach týkajúcich sa okrem iných vecí práv menšín, histórie a jazyka,“ uviedla Zacharievová.

Nie menšina ale utečenci

Bulharsko trvá na tom, že namiesto „macedónskeho jazyka“ by sa v rámci rokovaní mala použiť formulácia „oficiálny jazyk Republiky Severné Macedónsko“. Sofia považuje tento jazyk za dialekt bulharčiny a tvrdí, že úradný jazyk suseda sa umelo vytvoril po roku 1944.

Vláda v Sofii taktiež neakceptuje tvrdenie o macedónskej menšine v Bulharsku. Počas sčítania ľudu v roku 2011 sa približne 1 600 ľudí zo 7-miliónovej populácie Bulharska nazvalo Macedóncami.

Historici v Sofii však tvrdia, že nejde o menšinu, ale o utečencov, ktorí sa do Bulharska presťahovali po balkánskych vojnách na začiatku 20. storočia.

Bulharsko, ktoré vstúpilo do EÚ v roku 2007, aktívne podporuje vstup do únie šiestich krajín západného Balkánu a je presvedčené, že by to mohlo pomôcť zlepšiť životnú úroveň a izolovať región pred vplyvom Ruska a Číny.

Vláda Severného Macedónska napriek postoju Bulharska vyhlásila, že je naďalej odhodlaná kráčať po európskej ceste.

ano, SITA, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…