Domov Zahraničie Problémy s vakcínami v EÚ. EK pripustila chyby v očkovacej stratégii

Problémy s vakcínami v EÚ. EK pripustila chyby v očkovacej stratégii

0
0

Pätica premiérov členských štátov EÚ vyzvala na usporiadanie summitu, na ktorom by sa diskutovalo o „zásadných nerovnostiach“ v distribúcii vakcín medzi krajinami Únie. Urobili tak v spoločnom liste adresovanom predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz spoločne s českým premiérom Andrejom Babišom a ich kolegami zo Slovinska, Bulharska a Lotyšska tvrdia, že „dodávky dávok vakcín farmaceutickými spoločnosťami do jednotlivých členských štátov EÚ sa nerealizujú podľa rovnakého princípu“.

„Pokiaľ by tento systém takto pokračoval, do leta tohto roku by vytvoril medzi členskými štátmi obrovské nerovnosti, ktoré sa budú ďalej prehlbovať. Niektoré štáty by tak mohli dosiahnuť kolektívnu imunitu za pár týždňov, zatiaľ čo ostatné by ďaleko zaostávali. Vyzývame vás preto, aby ste o tejto dôležitej skutočnosti začali s ďalšími lídrami diskutovať čo najskôr,“ píše sa v liste.

Dohodnutý kľúč nefunguje

Kurz už predtým ostro kritizoval postup pri rozdeľovaní vakcín medzi jednotlivé členské štáty EÚ. Na tlačovej konferencii novinárom povedal, že dávky vakcín nie sú zjavne distribuované medzi členské krajiny podľa dohodnutého kľúča, ktorým je počet obyvateľov.

Okrem toho zmienil, že môžu existovať tajné dodatočné dohody niektorých krajín s výrobcami mimo rámca zmlúv uzatvorených s Úniou. Rakúsko síce podľa neho nemá dosiaľ dôvod sťažovať sa na to, že by bolo poškodené, štáty ako Bulharsko alebo Lotyšsko sú však výrazne znevýhodnené.

EK pripúšťa chyby v stratégii očkovania

Podpredseda EK Frans Timmermans pripustil, že v rámci stratégie očkovania proti koronavírusu v Európskej únii došlo k niekoľkým chybám. „Je pravda, že pri objednávaní vakcín došlo k chybám v Bruseli aj v členských štátoch,“ uviedol Timmermans. Doplnil, že je pripravený zhodnotiť situáciu na konci pandémie.

„A potom uvidíme, čo sme urobili zle a čo dobre,“ povedal. Najskôr je však podľa jeho slov potrebné zabezpečiť, aby bola celá Európa zaočkovaná. Cieľ, ktorý eurokomisia stanovila pre členské štáty EÚ, je zaočkovať do konca leta 70 percent dospelej populácie, čo má zaistiť kolektívnu imunitu a skoncovať s koronakrízou.

ano, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …