Domov Slovensko Proeurópske smerovanie: Prvá inštitúcia Európskej únie na Slovensku

Proeurópske smerovanie: Prvá inštitúcia Európskej únie na Slovensku

0
0

Rada pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu rozhodla, že Európska agentúra práce (ELA) bude sídliť u nás. Slovensko tak na svojom území bude mať prvú inštitúciu Európskej únie.

V boji o sídlo Európskeho orgánu práce sme mali náročných súperov. O priazeň Európskej únie sa uchádzalo Rumunsko, Cyprus, Lotyšsko i Chorvátsko.

ELA

Európsky orgán práce je inštitúciou, na ktorej zriadení sa Európsky parlament zhodol 14. februára 2019. Jeho cieľom je zlepšiť pracovnú mobilitu a chrániť zamestnancov pred nekalými praktikami zamestnávateľov.

Bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi a radiť občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri cezhraničnej mobilite. ELA preberie aj kompetencie mnohých iných úradov.

Bolo na čase

Rada pre zamestnanosť, ktorá o sídle inštitúcie rozhodovala, teda nemala ľahkú úlohu. V prospech Slovenska však zohral dôležitú úlohu faktor, že sme získali podporu krajín V4 a takisto nás podporili i severské krajiny.

Navyše u nás ešte žiadna európska inštitúcia nesídli. Potešujúca je táto správa aj preto, že Slovensko bolo poslednou krajinou v rámci rozširovania EÚ od roku 2004, ktorá nemala na svojom území žiadnu európsku inštitúciu, či agentúru. ELA bude sídliť na ulici Landererovej 12 v Bratislave.

Úspechu sa treba tešiť

Na kľučovom hlasovaní Rady nás reprezentoval minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, ktorý hneď po oznámení výsledkov neskrýval nadšenie.

Teší sa aj predseda vlády Peter Pellegrini. „Získavame tak prvú európsku inštitúciu a považujem za obrovský úspech, že sa nám podarilo vyhrať už v prvom kole,“ vyjadril svoje nadšenie premiér a ocenil prácu ministra práce Jána Richtera a jeho tímu, ktorí Slovensko v kandidatúre prezentovali.

Zdôraznil, že tento aspekt zvýši prestíž Bratislavy i Slovenska. „Je to výhra nielen pre Bratislavu, ale pre celé Slovensko, pretože naše proeurópske renomé sa ešte posilní,“ vyjadril sa podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Za prejav dôvery členských krajín EÚ a ocenenie nášho angažovania považuje toto rozhodnutie i minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Denis Ruščák, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…