Domov Ekonomika Projekt nemocnice na Rázsochách preveruje ÚVO

Projekt nemocnice na Rázsochách preveruje ÚVO

0
0

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) preveruje a vyhodnocuje informácie a skutočnosti viažuce sa k zákazke projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy.

Slovenská komora architektov požiadala ÚVO, aby zrušil obstarávanie projektu nemocnice na Rázsochách.

Ako komora uviedla v tlačovej správe, obrátila sa na úrad, aby začal konanie o preskúmavaní úkonov Ministerstva zdravotníctva SR pri vyhlásení verejného obstarávania na zákazku „Komplexná príprava projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy“.

Nemocnica na Rázsochách

Projekt špičkovej nemocnice v hlavnom meste Slovenska pochádza ešte z minulého režimu. S výstavbou v bratislavskej mestskej časti Lamač sa začalo v 80-tych rokoch, no keďže ani po 30-tich rokoch sa ju nepodarilo dokončiť, štát rozhodol o zbúraní dnes už nevyhovujúceho skeletu.

S tým sa začalo len pred pár týždňami a nová nemocnica by mala na tomto mieste stáť, podľa vyjadrenia súčasnej vlády, do roku 2024, pričom by mal štát za ňu zaplatiť 263 miliónov eur.

Na skelet nemocnice, ktorý momentálne búrajú, sa preinvestovalo takmer 70 mil. eur, jeho zbúranie má stáť ďalších 17.

Rozhoduje cena, nie kvalita

Predmetom sporného verejného obstarávania je podľa komory architektonické a urbanistické riešenie, projektová dokumentácia a súvisiace projekčné a inžinierske činnosti na stavbu novej Univerzitnej nemocnice na Rázsochách.

„Jediným kritériom MZ na výber projektanta pre návrh najšpičkovejšieho medicínskeho pracoviska na Slovensku je cena. Nie kvalita architektonického riešenia či kvalita a hospodárnosť stavby ani efektívnosť a energetická úspornosť budúcej prevádzky, ale len najnižšia cena.

Predpoklad, že výsledkom najlacnejšieho projektu bude to najkvalitnejšie možné riešenie, je prinajmenšom otázny, ak nie úplne scestný.

Náklady na samotné projektové práce sú pritom len zlomkom nákladov na realizáciu stavby, pričom ich kvalita je pre celú investíciu rozhodujúca,“ uviedla komora architektov.

Komora tvrdí, že vzhľadom na dôležitosť a charakter Univerzitnej nemocnice na Rázsochách je pre kvalitný výsledok celého procesu prípravy tejto náročnej investície z verejných zdrojov jedinou možnou formou obstarávania súťaž návrhov.

Ministerstvo nesúhlasí

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že postupovalo transparentne a v súlade s platnou legislatívou.

„Vo vzťahu k tvrdeniam zástupcov Slovenskej komory architektov ohľadom povinnosti použitia postupu súťaže návrhov a porušenia zákona o verejnom obstarávaní je potrebné zdôrazniť, že vyvodené závery nie sú správne,“ tvrdí rezort zdravotníctva.

Samotné rozhodnutie verejného obstarávateľa o tom, či bude zákazku obstarávať postupom súťaže návrhov, alebo bude zákazku obstarávať inou vhodnou formou, resp. iným postupom upraveným zákonom o verejnom obstarávaní, je podľa rezortu vo výlučnej kompetencii samotného verejného obstarávateľa.

„Postup obstarania zákazky formou užšej súťaže nijako nelimituje ani neobmedzuje akékoľvek subjekty, vrátane architektov a krajinných architektov,“ vysvetlilo ministerstvo.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…