Domov Slovensko Protestujúci upchali Bratislavu. Polícia kritiku zásahu odmieta

Protestujúci upchali Bratislavu. Polícia kritiku zásahu odmieta

0
0

Od štvrtkového (29. 7.) predpoludnia protestovali pred Prezidentským palácom v Bratislave stovky ľudí proti očkovaniu, pandemickým opatreniam, ale aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej, členom vlády i parlamentu. Polícii sa ušla kritika za to, že proti nepovolenému protestu nezasiahla.

Ešte vo štvrtok dopoludnia zablokovali protestujúci komunikácie v okolí Hodžovho námestia, čím spôsobili rozsiahle kolóny a nútené zmeny vo verejnej doprave. Podľa polície sa na proteste pred palácom zúčastnilo 1 000 až 1 500 ľudí. Blokovanie ciest sprevádzali menšie incidenty s okoloidúcimi vodičmi, chodcami i novinármi.

Polícia dlho proti protestujúcim nezasahovala, tvrdila, že na to nemá zákonný dôvod a že na zhromaždení nedochádza k vážnemu porušovaniu verejného poriadku. Z ulíc vytlačila protestujúcich až večer. V piatok (30. 7.) protest na Hodžovom námestí pokračoval, účasť však bola menšia.

Pár desiatok ľudí sa pred sídlom hlavy štátu zišlo aj v sobotu, väčšia skupina zamierila k RTVS v Mlynskej doline, kde chcela odovzdať vedeniu verejnoprávneho média otvorený list s požiadavkou adekvátneho priestoru v spravodajstve.

Kritika polície

Najmä za nezasahovanie proti štvrtkovému protestu a najmä agresívnym demonštrantom sa ušlo polícii veľkej kritiky, od verejnosti, odborníkov, ale aj vládnych a koaličných predstaviteľov.

Podľa premiéra Eduarda Hegera sa takéto niečo nesmie opakovať. Výdobytok demokracie podľa predsedu vlády je v tom, že ľudia môžu prejaviť svoj názor. Mali by to však robiť, ako tvrdí, slušne a bez toho, aby obmedzovali slobodu druhých.

„Polícia by mala takéto zhromaždenia regulovať, aby mohli vyjadriť svoj názor, ale v žiadnom prípade neohrozovali ostatných ľudí. Vrátane novinárov, ktorí si robia len svoju prácu,“ skonštatoval Heger a nebol zďaleka jediným kritikom.

Udalosti okolo Hodžovho námestia odsúdil aj poslanecký klub SaS. Podľa poslancov NR SR z klubu liberálov demonštranti zasiahli do práv ostatných ľudí tým, že obmedzili dopravu. Podľa podpredsedu klubu Romana Foltina sa polícia nemôže vyhovárať, že nevedela, kto je turista a kto je protestujúci.

Ak by sa mala situácia opakovať, podľa klubu SaS bude možné hovoriť o zlyhaniach polície. „Poslanci strany SaS vyzývajú políciu, aby zabezpečila poriadok a priechodnosť dopravy, aby neboli obmedzovaní ľudia, ktorí chodia normálne do práce.

Ak by sa podobná situácia zo štvrtka (29. 7.) zopakovala aj v piatok, považovali by sme to za závažné zlyhanie policajného vedenia,“ píše sa v stanovisku klubu.

Odsúdili útoky na novinárov

Zároveň strana odsúdila aj útoky na novinárov zo strany protestujúcich demonštrantov pred parlamentom a považuje ich za neprijateľné. „Verbálne ale aj fyzické útoky na novinárov sú za čiarou.

To, čo predvádzajú demonštranti pred parlamentom, nie je len prejavom ich davovej psychózy, ale aj znakom nerešpektovania demokratických pravidiel. Je prirodzené, že politik musí zniesť väčšiu mieru verejnej kritiky, ale novinári si robia slobodne len svoju prácu.

Rešpektujeme právo občanov demonštrovať, avšak útoky na novinárov ostro odsudzujeme,“ uviedol poslanec NR SR a člen Výbor NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin.

Šéf polície za podriadenými stojí

Prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík je presvedčený, že polícia pri protestoch v hlavnom meste svoju úlohu zvládla, stotožňuje sa tiež so svojimi podriadenými pri hodnotení priebehu a stratégie zásahu.

„Kritika zo strany politikov, verejnosti a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku,“ zdôraznil Kovařík. Pripomenul, že polícia je na mieste zhromaždení, ktorých možnosť je garantovaná ústavou, práve preto, aby zabránila protiprávnemu konaniu.

„V žiadnom prípade jej postup nesmie byť iniciátorom eskalácie, ktorá môže vyústiť do násilností,“ upozornil. Vysvetlil, že postup policajných zložiek vychádza z monitoringu situácie a tiež zo zohľadnenia skutočnosti, že zásah voči protestujúcemu davu, ktorý nie je disciplinovanou skupinou, musí prísť v čase, keď je riziko negatívnych dopadov najmenšie. Kovařík zároveň odkázal, že demonštrácie sú v demokratickom svete bežným javom.

„Preto je potrebné, aby si aj tí občania, ktorí nezdieľajú názor demonštrantov, zvykli na takýto prejav názorov, ktorý ich priamo obmedzuje na bežnom spôsobe života,“ povedal Kovařík. Opakovane zdôraznil, že polícia nebola príčinou demonštrácie, ale zložkou, ktorá bránila páchaniu priestupkov a trestnej činnosti pri jej konaní. Polície sa zastal aj minister vnútra Roman Mikulec.

SaS vyzýva na kultivované protesty

Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvali všetkých demonštrantov, aby protestovali kultivovane a nemanipulovali s dátami. „Rešpektujeme právo občanov slobodne vyjadrovať svoj názor a demonštrovať, ale aj to by sa podľa nás malo diať pokojným a vecným spôsobom.

Nemôžeme tolerovať urážky a vulgarizmy, napr. len pre to, že podporujeme očkovanie a tým aj spoločenskú zodpovednosť voči druhým. Navyše, protestujúci okrem osobných útokov, tiež zavádzajú a klamú verejnosť vymyslenými dátami a hoaxmi. Je výzvou pre nás všetkých, aby sme sa riadili faktami.

Očkovanie je cesta, ako sa vrátiť k životu pred pandémiou. Neohľaduplnosť a prepadnutie klamstvám je teda to posledné, čo v tejto chvíli potrebujeme,“ uviedol podpredseda SaS a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

ano, TASR, foto: TASR/Miroslav Košírer  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…