Domov Zahraničie Protesty v Moskve silnejú, boli najväčšie za posledné roky

Protesty v Moskve silnejú, boli najväčšie za posledné roky

0
0

Ruskej opozícii sa podarilo uskutočniť jeden z najväčších protestov za posledné roky po tom, ako dokázala vzdorovať tomu, že predchádzajúce demonštrácie boli násilne rozohnané hromadným zatýkaním.

Počet protestujúcich počas víkendovej demonštrácie v Moskve dosiahol podľa niektorých odhadov až 50 tisíc ľudí, čím sa demonštrácia zaraďuje medzi najväčšie za posledných 5 rokov.

Kým samotní demonštranti uvádzajú, že ich bolo okolo 40 tisíc, polícia uvádza iba 20 tisíc demonštrantov.

Na rozdiel od tých predchádzajúcich, táto demonštrácia bola oficiálne úradmi povolená, čím demonštranti preukázali jasný tlak na vládnu moc, ktorá sa predtým pokúsila protesty zastaviť tým, že ich nepovolila.

Počet zadržaných klesá

Pri predchádzajúcich protestoch sa polícii podarilo pozatýkať takmer 2 500 demonštrantov, ktorí sa zúčastnili na predchádzajúcich pochodoch.

Počas tohto posledného víkendového ich bolo zatknutých len okolo 250. Väčšinu z nich prepustili, no niektorých z nich si polícia naďalej ponechala vo väzbe.

Opoziční lídri v nemilosti

Cieľ demonštrácií je stále rovnaký, žiadajú, aby sa v komunálnych voľbách v Moskve mohli zúčastniť nezávislí kandidáti. Tým, že ich organizujú opoziční poslanci, tak sa polícia zameriava práve na nich, kedy očakáva, že po ich zatknutí protesty ustanú.

Niektorých vodcov opozície polícia teda aj zadržala. Protestujúci sa snažia poukázať na právo na výber politikov do moskovskej dumy, mnohí držali transparenty, kde stálo, že Rusko je policajný štát. Protesty podporujú aj niektorí populárni umelci a hudobníci.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…