Domov Zahraničie Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú

Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú

0
0

Viac ako trinásť týždňov pokračujúce protesty žltých viesť vo Francúzsku neutíchajú. Ani posledný víkend nebol žiadnou výnimkou. Priniesol opäť násilnosti, ktoré tieto protesty od začiatku sprevádzajú.

Aj posledný víkend sa vo Francúzsku rozdúchali násilnosti počas protestov žltých viest, nielen v Paríži ale aj v iných mestách.

Aj keď bol počet demonštrantov počas uplynulého víkendu menší ako zvyčajne, naďalej vytrvávajú v tlaku na vládu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý už urobil niekoľko ústupkov voči požiadavkám protestujúcich.

Kto sú žlté vesty?

Protesty žltých viest začali v polovici novembra minulého roka, keď francúzski motoristi protestovali proti zvyšovaniu daní na pohonné hmoty.

Následne sa protesty zamerali aj na požiadavky znižovania daní a zníženiu vysokých životných nákladov obyčajných ľudí a zachvátili celé Francúzsko.

Protesty sa nazývajú protesty žltých viest, pretože demonštranti nosia žlté reflexné vesty.

Polícia zakročila rázne

Francúzske bezpečnostné zložky už s protestantmi, ktorí vandalizujú verejné priestranstvá a tiež podpaľujú autá, motocykle a odpadky v miestach protestov, nezaobchádzajú v rukavičkách.

Polícia proti násilnostiam demonštrantov zareagovala slzným plynom a tiež aj silou, po tom, čo niektorí z nich zapálili auto, ktoré patrilo francúzskej protiteroristickej jednotke.

Protestujúci rozbíjali výklady a tiež aj zapálili luxusné autá po trase pochodov. Polícia následne len v Paríži zatkla takmer 40 ľudí.

Ústupky Macrona zaberajú: protesty slabnú

Súčasné tendencie ukazujú, že celkovo protesty slabnú. Posledný víkend sa protestov zúčastnilo okolo 50 tisíc demonštrantov, pričom priemer v januári bol okolo 85 tisíc. Táto zmena súvisí so znižujúcou sa podporou verejnosti, keďže niektoré z požiadaviek sa naplnili.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú mierny nárast popularity Emmanuela Macrona, ktorý sa snaží riešiť nielen požiadavky protestujúcich, ale aj rázne zakročil proti násilnostiam, ktoré protesty sprevádzajú.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Braček je vždy po ruke

    Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…
  • VIDEO: Pre všetky ženy šoférky! :)

    Azda každý dobrý šofér ma skúsenosti s tým, keď niekto zaparkuje bezohľadne natesno k nemu…
  • VIDEO: Upratovanie hrou

    Páni, máte problém s upratovaním? Ak ste športový nadšenec, aj upratovanie vie byť zábavné…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Braček je vždy po ruke

Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…