Domov Slovensko Proti korupcii protestovali tisícky ľudí. Druhý protikorupčný pochod študentov mal veľkú podporu

Proti korupcii protestovali tisícky ľudí. Druhý protikorupčný pochod študentov mal veľkú podporu

0
0

Študenti zorganizovali v poradí už druhý protikorupčný pochod. Ten prvý sa uskutočnil ešte v apríli tohto roka. Organizátorov tentoraz potešil vyšší počet zúčastnených. Okrem Bratislavy sa pochodovalo aj v Banskej Bystrici a v Košiciach.

V Bratislave prešiel dav niekoľko tisíc ľudí z Námestia slobody cez Obchodnú ulicu na Námestie SNP. Počas pochodu, ktorý trval približne tridsať minút skandovali účastníci viaceré heslá: „Dosť bolo Fica,“ „Kaliňák odstúpiť“, „Gašpar preč,“ či „Skutok sa deje“.

Mladí ľudia vyzývali aj ďalších ľudí, ktorí stáli okolo, aby sa k nim pridali. „Hlas ľudu je silná veličina. Nenechajme sa uspať,“ prihovárala sa už niekoľkotisícovej mase ľudí na Námestí SNP z tribúny jeden z organizátorov pochodu študent David Straka.

Organizátori protikorupčného pochodu boli s účasťou spokojní.

Ten okrem iného vyjadril nádej, že na Slovensku raz nebude korupcia. Ľuďom ďalej povedal, že vďaka nim sa začalo na Slovensku o korupcii hovoriť. Zároveň vyzval prítomných podpisovať petíciu proti korupcii.

Na pódiu vystúpil bývalý policajt a príslušník NAKA Jozef Lutter. Podľa neho minister vnútra Robert Kaliňák stratil rešpekt a jeho preferenčné hlasy z parlamentných volieb mu nemôžu zabezpečiť imunitu pred politickou zodpovednosťou.

Zdôraznil, že polícia je dnes pod politickým vplyvom. Herec Ján Gordulič kritizoval výzvu premiéra Roberta Fica nahlasovať korupciu. „Nahlásení korupcie je dosť, začnite ju vyšetrovať,“ vyzval. Podľa neho výhovorky namiesto odstúpenia sú len trápnou sedláčinou.

Študentský pochod bol nepolitický a aj keď bolo medzi ľuďmi viacero opozičných politikov, nik z nich verejne nevystúpil.„Policajti nezaznamenali zo strany účastníkov verejného zhromaždenia narušenie verejného poriadku.

Pochod účastníkov verejného zhromaždenia, ako aj verejné zhromaždenie na Námestí SNP sa zaobišlo bez incidentov,“ informovala agentúru SITA bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.

Protestovalo sa aj v Košiciach

“Predseda vlády SR Robert Fico vždy rešpektoval verejné zhromaždenia zvolané v súlade so zákonom a slobodné vyjadrovanie názorov. Víta, že mladí ľudia sa zaujímajú o celospoločenské témy.

Dôležité je, aby takýto typ podujatí mal slušný priebeh a nebol zneužívaný na politický zápas,” informovala dnes agentúru SITA hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová.

Cieľom organizátorov pochodu je, aby inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za postihovanie korupcie, teda prokuratúra, polícia a súdy, pracovali, ako majú. „Aby nechodili politici do politiky nabaliť sa, ale aby tam išli spraviť niečo pre tento štát,” uviedol Dávid Straka.

Požiadavky študentov:

  • Vyšetrenie káuz “Bašternák” a “Gorila”
  • Odvolanie ministra vnútra Róberta Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara
  • Odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika
  • možnosť vystúpiť pred poslancami v parlamente

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 07/2020: Parlamentný cirkus tesne pred voľbami

Kiež by už bolo po voľbách… povie si určite každý súdny človek pri pohľade na to, čo…