Domov Zahraničie Prvá rakúska kancelárka zasadla do kresla úradníckej vlády

Prvá rakúska kancelárka zasadla do kresla úradníckej vlády

0
0

Korupčný škandál, ktorý otriasol rakúskou vládou má svoju dohru nielen v podobe predčasných volieb, ale aj mene nového kancelára. Tento post bude až do predčasných volieb zastupovať po prvýkrát žena.

Škandál sa týkal tajne nahratého videa, ktoré zachytilo šéfa Slobodnej strany Rakúska a dnes už aj bývalého vicekancelára Heinz-Christiana Stracheho ako sa tajne stretol na ostrove Ibiza s údajnou ruskou investorkou, s ktorou dohadoval podporu pre ich stranu v médiách výmenou za pomoc na účasti na štátnych zákazkách.

Zverejnené video na portáloch spravodajských spoločností Der Spiegel a Süddeutsche Zeitung otriaslo rakúskou politickou scénou. Krátko po zverejnení zareagoval dnes už bývalý kancelár Sebastian Kurz a požiadal prezidenta o predčasné voľby.

Heinz-Christian Strache sa ešte pokúsil udržať koalíciu tým, že rezignoval a svoje kroky a vyjadrenia oľutoval, no navrhovanú masívnu rekonštrukciu vlády už jeho strana neprijala a vládnu koalíciu neudržali.

Kroky prezidenta boli predvídateľné

Rakúsky prezident si vybral predsedníčku ústavného súdu, aby sa stala dočasnou kancelárkou po tom, ako parlament hlasoval proti vláde Sebastiana Kurza.

Samotný návrh na vyslovenie nedôvery Kurzovi podala najsilnejšia opozičná Sociálnodemokratická strana. Nová kancelárka Brigitte Bierlein je teraz poverená vedením novej úradníckej vlády, ktorá privedie krajinu do predčasných volieb, ktoré sa budú konať v septembri tohto roka.

Po tom, ako prebrala poverenie od prezidenta sa Bierlein vyjadrila, že jej cieľom bude prispieť k väčšiemu pokoju a bude sa snažiť o vybudovanie dôvery medzi všetkými politickými stranami.

Aké sú očakávania od novej kancelárky?

Prezident Alexander Van der Bellen mal na výber z veľkého množstva dôveryhodných uchádzačov, ktorí spadali do úvahy. No nakoniec siahol po očakávanej voľbe, ktorá by mala krajinu vyviesť z krízy a prinavrátiť dôveru v politiku.

Podľa jeho vyjadrenia sa v najbližších mesiacoch neočakávajú žiadne veľké legislatívne iniciatívy, skôr mu ide o dobrú a riadnu správu štátnych záležitostí.

Nová kancelárka zostavila vládu v priebehu niekoľkých dní s tým, že za ministrov vybrala najmä skúsených štátnych úradníkov.

Následne, ako sama povedala, sa bude snažiť získať dôveru Rakúšanov a bude viesť rozhovory nielen s politickými stranami ale aj organizáciami občianskej spoločnosti.

Kto je Brigitte Bierlein

Brigitte Bierlein vyštudovala na Viedenskej univerzite, v minulosti pracovala aj ako prokurátorka a od roku 2003 je ústavnou sudkyňou, v súčasnosti zastáva od roku 2018 post predsedníčky rakúskeho ústavného súdu.

Vzhľadom na to, že tento rok by dosiahla 70 rokov, čo je v Rakúsku povinný vek odchodu do dôchodku, boli jej roky na Ústavnom súde spočítané.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď sa vinník nenájde, tak sa určí…

Psy sa od ľudí učia. To je stará známa pravda. Nejedná sa však len o tie pozitívne veci, a…