Domov Zahraničie Prvá žena na čele Európskej únie: Ursula von der Leyenová

Prvá žena na čele Európskej únie: Ursula von der Leyenová

0
0

Európsky parlament a jeho poslanci potvrdili do funkcie navrhnutú Ursulu von der Leyenovú za predsedníčku Európskej komisie na ďalšie funkčné obdobie.

Koncom októbra tohto roka EÚ vystrieda Jeana-Claudea Junkera historicky prvá žena na čele Európskej komisie, čím sa stane prvou ženou, ktorá bude zastávať tento post a postaví sa na čelo Európskej únie.

Európsky parlament ju však minulý týždeň zvolil iba tesnou väčšinou, kedy získala iba 383 zo 747 hlasov europoslancov, čo je len o deväť hlasov viac, ako sa vyžadovalo pre jej zvolenie, proti nej hlasovalo 327 zákonodarcov a 22 sa hlasovania zdržalo.

Voľba v Európskom parlamente

Kto je Ursula von der Leyenová?

Ursula von der Leyenová je Nemka, narodila sa v roku 1958 v Belgicku, kde jej politicky aktívny otec za nemeckú stranu Kresťanskodemokratickú úniu pracoval pre Európske spoločenstvo, predchodcu Európskej únie.

Vyštudovala ekonómiu a neskôr medicínu, kým nezačala byť politicky aktívna ako jej otec za Kresťanskodemokratickú úniu, pracovala ako lekárka.

Od roku 2003, kedy sa dostala do nemeckého parlamentu, vystriedala niekoľko vysokých pozícii, od roku 2005 pôsobila ako ministerka v dvoch rezortoch a od roku 2013 bola na pozícii ministerky obrany.

Vízie Ursuly von der Leyenovej na čele Únie

Ursula von dee Leyenová počas svojej rozpravy pred voľbou načrtla svoje politické priority. Z hľadiska boja proti klimatickým zmenám identifikovala potrebu odvážnejších cieľov pre EÚ a zaviazala sa predložiť plán európskeho klimatického zákona počas prvých jej 100 dní v úrade, kedy by vyčlenila aj finančné prostriedky z rozpočtu EÚ na tento cieľ.

Má záujem vytvoriť hospodárstvo, ktoré bude slúžiť ľuďom, kedy aj veľké firmy budú musieť prispieť k spravodlivejšej Európe v sociálnej oblasti a má záujem, aby všetky členské štáty EÚ zaviedli minimálnu mzdu.

Vrátila sa k svojim predchádzajúcim záväzkom, že vytvorí rodovo vyvážený zbor európskych komisárov počas jej funkčného obdobia a zasadí sa, aby sa v európskych zmluvách jasne zadefinovalo násilie páchané na ženách ako zločin.

Právny štát ako európska hodnota

Zaviazala sa aj pre podporu európskej demokracie a tiež hodnotám právneho štátu, ktorý považuje za európsku hodnotu. Práve v tom vidí aj povinnosť EÚ pomáhať a zachraňovať životy ľudí aj na mori, a tiež by mala existovať humánna politika ochrany hraníc.

Aj z tohto dôvodu nevynechala ani otázku migrácie, kedy má záujem o poslnenie Frontexu, teda Európskej pobrežnej a pohraničnej stráže, kedy chce navýšiť počet zamestnancov na 10 tisíc ľudí skôr, ako je súčasný záväzok.

Podľa nej potrebné nájsť kompromis dotýkajúci sa migrácie aj azylovej politiky EÚ.

Reakcie na zvolenie novej šéfky Eurokomisie

Stredoeurópske krajiny, medzi nimi aj Slovensko, vyjadrili spokojnosť s voľbou, kedy viacerí predstavitelia dúfajú, že bude vytvárať priestor aj pre krajiny strednej a východnej Európy.

Francúzsko sa rozdelilo v názore na zvolenú predsedníčku, časť politického spektra jej voľbu privítalo, naopak Zelení, či Socialisti jej voľbu nepovažovali za vhodnú.

Ani najsilnejšia talianska strana v europarlamente – Salviniho krajne pravicová strana Liga severu ju vo voľbe nepodporila.

Vyzerá to tak, že Ursula von der Leyenová, ktorá bola len tesne zvolená, bude musieť ešte venovať veľa úsilia, aby presvedčila aj svojich oponentov, že jej voľba bola správna.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…