Domov Zahraničie Putin pricestoval na návštevu Maďarska

Putin pricestoval na návštevu Maďarska

0
0

Vladimir Putin a Viktor Orbán sa spoločne stretli už piatykrát od začiatku roku 2016. Cieľom ostatných rokovaní boli najmä energetické dohody medzi oboma krajinami.

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil minulú stredu Budapešť, kde sa stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Obaja spoločne prediskutovali vzájomné obchodné a dlhodobé energetické dohody.

Práve vďaka týmto stretnutiam je Maďarsko dnes považované za jedného z najbližších spojencov Ruska v EÚ.

Maďarsko je v súčasnosti energeticky závislé od Ruska, napriek vzájomným dohodám Orbán tvrdí, že nechce závisieť iba od dodávok energie z Ruska. No reálne pre zníženie závislosti nič ďalšie nerobí.

Výstavba jadrovej elektrárne

V roku 2014 podpísal Viktor Orbán dohodu o pôžičke s Vladimirom Putinom vo výške až 10 miliárd eur, ktoré boli určené na výstavbu dvoch nových reaktorov v jadrovej elektrárni Paks, jedinej maďarskej jadrovej elektrárne, južne od Budapešti.

Síce sa výstavba oneskorila, no počíta sa s dokončením okolo roku 2030.

Stretnutie je fackou pre NATO a EÚ

Aj napriek tomu, že Maďarsko je členom NATO a EÚ sám Orbán nevylučuje, že v určitých otázkach sa bude Maďarsko zapájať do spolupráce s Ruskom a má to v pláne robiť aj naďalej.

No blízkosť Vladimira Putina k členskému štátu EU a NATO narúša vzájomné vzťahy a dôveru. V rámci EÚ je Maďarsko stále jedným z najsilnejších odporcom sankcií uvalených proti Moskve.

Opozičná socialistická strana kritizuje Orbána za blízke vzťahy s Putinom, kritizovali ho aj za to, že neboli poskytnuté žiadne oficiálne informácie o dôvode Putinovej návštevy.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…