Domov Zahraničie Putin: Skripaľ je spodina a vlastizradca

Putin: Skripaľ je spodina a vlastizradca

0
0

Otrava bývalého ruského agenta a špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou Novičok od marca tohto roka intenzívne ovplyvňuje vzťahy Ruska s nými krajinami, najmä v Európe. Nasledovalo vyhosťovanie ruských diplomatov a zavedenie ďalších sankcií proti krajine. Ruský prezident však napriek tomu mlčal. Až doteraz.

Veľká Británia, kde k otrave Skripaľa a jeho dcéry došlo, už od začiatku podozrieva zo spáchania tohto činu Rusko. To na opačnej strane zas vinu od začiatku popiera, najmä prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí a jeho šéfa Sergeja Lavrova.

Minulý týždeň sa do debaty o tejto kauze po prvýkrát zapojil aj ruský prezident Vladimir Putin a servítku si pred ústa rozhodne nedával.

Je to darebák, nie ochranca práv

Putin je nahnevaný, že Skripal je vykresľovaný pomaly za ochrancu ľudských práv. „Ale on bol špión, zradca vlastnej krajiny. Proste spodina, nič viac,“ povedal Putin na energetickej konferencii v Moskve, čím reagoval na otázku týkajúcu sa protiruských sankcií.

Zopakoval tiež, že Moskva nemá s týmto prípadom nič spoločné a celá kauza bola umelo vyvolaná. „Je to proste darebák a čím skôr skončí informačná kampaň okolo neho, tým lepšie,“ povedal ruský prezident s tým, že Kremeľ žiadal od Veľkej Británie spisy k prípadu, aby mohli zahájiť vyšetrovanie.

Tie však Rusi nedostali napriek tomu, že podľa Putina medzi týmito krajinami existuje dohoda o pomoci v trestných veciach. „Dajte nám dokumenty a my sa pozrieme k čomu skutočne došlo,“ vyzval Putin Veľkú Britániu opäť.

Špionáž je ako prostitúcia

Svoje odmietanie viny za otrávenie Skripaľa a jeho dcéry podčiarkol aj tým, že na to Moskva nemala dôvod. Skripaľ bol totiž už v Rusku dávno potrestaný a svoj trest si aj odsedel.

Za mrežami strávil päť rokov a z krajiny sa dostal výmenou za iných ruských špiónov zadržaných v USA. Následne dostal azyl vo Veľkej Británii.

Ruský prezident zároveň podotkol, že špionáž patrí a vždy bude patriť k súčasti súperenia medzi tajnými službami a spoločne s prostitúciou je to jedna z najdôležitejších profesií na svete. „Nikto ju nezrušil a nikto to ani zrušiť nemôže,“ zakončil Putin.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…