Domov Šport PyeongChang už žije olympiádou

PyeongChang už žije olympiádou

0
0

Zimné olympijské hry v juhokórejskom meste PyeongChang už klopú na dvere a všetko nasvedčuje tomu, že organizátori už dolaďujú len posledné detaily. Olympiádou už žijú aj obyvatelia mesta, ktorí vnímajú blížiaci sa športový sviatok aj cestou do práce.

Mesto, ktoré bude hostiť najbližšie olympijské hry, sa nachádza v severovýchodnej časti Kórejskej republiky (hovorovo aj Južná Kórea).

Leží len 180 kilometrov od hlavného mesta Soul, ktoré už atmosféru olympijských hier zažilo. Konali sa tu pred 30 rokmi, v lete 1988.

Medzinárodný olympijský výbor pridelil organizáciu zimných hier PyeongChangu v júli 2011, hoci ten kandidoval už aj na usporiadanie hier v roku 2010 i 2014.

Kde sa bude súťažiť?

V PyeongChangu sa bude konať otvárací (9. februára 2018) a záverečný ceremoniál (25. februára) a tiež väčšina športových zápolení.

Alpské disciplíny sa uskutočnia v lyžiarskom centre Jeongseon a všetky „ľadové“ disciplíny, teda vrátane hokejového turnaja, bude hostiť pobrežné mesto Gangneung, vzdialené od PyeongChangu asi hodinu a pol cesty autom.

Ak sa do PyeongChangu chystáte, všetky potrebné informácie nájdete na stránke www.pyeongchang2018.com.

Bezpečnosť na prvom mieste

Organizátori olympijských hier si uvedomujú aj krehkú bezpečnostnú situáciu v regióne, ale aj vo svete. Hrozba terorizmu sa bohužiaľ nevyhýba ani hrám, ktoré majú so sebou prinášať mier.

Preto je dôležitou súčasťou príprav aj nácvik na zvládnutie najrôznejších krízových situácií. Juhokórejčania ukázali, že ani v tejto oblasti nič nepodceňujú.

Maskot Soohorang

Aj maskot kórejských olympijských hier odkazuje na bezpečnosť. Je ním biely tiger menom Soohorang. Práve biely tiger je dôležitou súčasťou kórejskej kultúry a je považovaný aj za ochrancu, ktorý odháňa zlé sily.

„Sooho“ znamená ochrana a „rang“ je časť slova „horangi“, ktoré znamená tiger. Teda vo voľnom preklade je to „tiger ochranca“, ktorý by mal ochraňovať nielen športovcov, ale všetkých ľudí, ktorí sa olympiády zúčastnia.

Olympiáda v metre

Dnes, zhruba mesiac a pol do začiatku olympiády už dejisko hier žije olympiádou. Organizátori sa na sociálnych sieťach pochválili už dokonca pripravenými izbami pre športovcov.

No a obyvateľov PyeongChangu nalaďuje na olympijskú atmosféru napríklad aj cestovanie hromadnou dopravou.

ano, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 11/2020: Koronavírus vo svete a nová vláda na Slovensku

Témou číslo jeden vo svete je boj s koronavírusom, ktorý už dorazil takmer do každého kúta…