Domov Slovensko R. RAŠI: Nevyplatenie covidových príplatkov je ranou pod pás pre zdravotníkov

R. RAŠI: Nevyplatenie covidových príplatkov je ranou pod pás pre zdravotníkov

0
0

Zastavenie vyplácania covidových príplatkov zdravotníkom je v čase stále prebiehajúcej pandémie ďalšou tvrdou ranou vlády slovenským lekárom, sestrám, záchranárom a ostatným zdravotníkom. Uviedol to podpredseda strany HLAS-SD a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

„Zdravotníci, vďaka ktorým sme boj s vírusom medicínsky zvládli, tak budú ešte viac demotivovaní. Vláda pritom v rozpočtovej rezerve peniaze na tieto príplatky má a fakt, že ich zdravotníkom neuvoľnila, je ťažkou ranou pod pás všetkým, ktorí dva roky aj za cenu osobnej obety pomáhali pacientom,“ uviedol R. Raši.

Asociácia nemocníc Slovenska informovala, že zdravotníkom nemocnice nebudú môcť od 15. marca vyplatiť sedemeurový covidový príplatok, pretože ministerstvo financií naň neuvoľnilo peniaze.

Zároveň konštatovala, že rokovania so zdravotnými poisťovňami sa ocitli v slepej uličke. Zdravotné poisťovne totiž ponúkajú 80 nemocniciam združeným v ANS podmienky, ktoré v žiadnom prípade nepokrývajú ako zákonné zvýšenie platov, tak ani nárast cien energií a inflácie.

Navrhovali riešenie

Poslanci strany HLAS – sociálna demokracia už dvakrát navrhovali, aby sa 500 miliónov eur z rezervy vlády presunulo zdravotníkom a pacientom prostredníctvom platieb za poistencov štátu.

Týmto spôsobom by sa pokrylo nielen zvyšovanie platov zdravotníkom, ktoré je v okolitých krajinách vo výške desiatok percent, ale zostali by peniaze aj na nemocnice, ambulancie, či inovatívne lieky, ktoré slovenské zdravotné poisťovne slovenským pacientom nemôžu pre nedostatok financií preplácať,“ upozornil R. Raši.

Namiesto toho však vláda vyhadzovala peniaze na rôzne očkovacie bonusy, lotérie, na celonárodné testovania a pacienti a zdravotníci sa ocitli na druhej koľaji.

xd, foto: TASR/shutterstock, archív RRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…