Domov Slovensko R. RAŠI: Plán obnovy a stability je premárnenou historickou šancou

R. RAŠI: Plán obnovy a stability je premárnenou historickou šancou

0
0

Vládou schválený Plán obnovy a stability je premárnenou historickou šancou pre Slovensko a mohol byť podstatne lepší. Povedal to na tlačovej konferencii poslanec NR SR a podpredseda strany HLAS-SD Richard Raši.

Podľa Rašiho dokument vznikal netransparentne, bez verejnej diskusie, čo potvrdili nielen sociálni partneri, ale napríklad aj desiatky profesijných organizácií. Na pripomienkovanie viac ako 1 000 stranového materiálu mali iba 10 dní.

„Ešte nikdy na Slovensku nebol v pripomienkovom konaní dokument, ku ktorému jeho predkladatelia dostali 2 529 pripomienok, z toho 1 489 zásadných.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Stop núdzovému stavu

Materiály s takým obrovským množstvom pripomienok zvyčajne predkladateľ stiahne a kompletne ich prepracuje. Tu však nebol čas, nebol čas na rozporové konania a aj preto 1 423 pripomienok, z toho 921 zásadných, nebolo akceptovaných,“ upozornil Raši.

Zároveň upozorňuje, že tento dôležitý dokument musí byť pretavený aj do programového vyhlásenia vlády.

Neprihliada na potreby regiónov

Do Bruselu posielame dokument, ktorý síce spĺňa všetky formálne rámce, ale chýbajú v ňom požiadavky našich starostov a primátorov, županov, firiem z regiónov, odborárov a zamestnávateľov a z pohľadu občana žijúceho na Slovensku je plán obnovy, žiaľ, premárnenou historickou šancou, ktorú Slovensko od Európskej komisie dostalo.

„Plán obnovy centralizuje všetky peniaze do Bratislavy a neprihliada na potreby regiónov. Vláda totiž nepochopila, že národné priority má každá krajina iné a za svoje národné priority sa treba aj pobiť,“ upozornil podpredseda strany, ktorá ako jediná z opozície pripravila vlastnú verziu plánu obnovy, ktorý vláda odignorovala.

„Ako opozícia sme sa viackrát snažili o diskusiu o prioritách plánu obnovy na pôde Národnej rady, vláda nám to však neumožnila,“ pripomenul Raši.

Absencia dvoch dôležitých oblastí

Vládou schválený plán obnovy podľa R. Rašiho ignoruje sociálne dopady navrhovaných reforiem. „Ak sa zmení štruktúra priemyslu na Slovensku, potrebujeme vedieť, ako sa štát postará o ľudí, ktorých sa tieto zmeny dotknú. A to v pláne obnovy chýba,“ upozorňuje R. Raši.

O tom, že vláda do plánu obnovy nepretavila naozajstné národné priority, svedčí aj absencia pôdohospodárstva a kultúry, dvoch oblastí, ktoré živia státisíce občanov Slovenska.

„A práve týmto dvom oblastiam sme náležitú pozornosť v našom pláne venovali my v strane HLAS-SD. Dovolím si pripomenúť, že sektor kultúry je spoločne s cestovným ruchom a gastro jednoznačne najviac postihnutým, v kultúre hovoríme do leta o takmer miliardovej škode, a sám Výbor NR SR pre kultúru zaviazal zodpovedných členov vlády k alokovaniu minimálne 2 % zdrojov z Plánu obnovy na priamu podporu sektora kultúry,“ vyhlásil Raši.

Diskriminácia 3 miliónov pacientov

V oblasti zdravotníctva vláda principiálne popiera zásady rovnosti prístupu a absolútne diskriminuje viac ako tri milióny pacientov, drvivú väčšinu ambulantných poskytovateľov a viac ako 79 nemocníc, a to najmä tých regionálnych.

Plán obnovy totiž podporuje len štátne nemocnice. Čiže ak pacient nežije blízko veľkej štátnej nemocnice, pozitíva plánu obnovy nepocíti, vyhlásil Raši a dodal, že v zdravotníctve vládny plán nepočíta ani s prevenciou.

xd, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…