Domov Slovensko R. Raši: SaS navrhuje riešenia, z ktorých sú mnohé už v praxi

R. Raši: SaS navrhuje riešenia, z ktorých sú mnohé už v praxi

0
0

Strana Sloboda a Solidarita niekoľkokrát vykopla otvorené dvere. Ako pomoc medikom navrhla také riešenia, z ktorých už v praxi viaceré fungujú.

„Namiesto toho, aby sa strana, ktorej minister školstva znížil objem financií pre univerzity a vysoké školy, vrátane lekárskych fakúlt, venovala skvalitňovaniu štúdia medicíny, prichádza s návrhmi, z ktorých mnohé už v praxi fungujú,“ uviedol člen zdravotníckeho výboru NR SR a podpredseda strany HLAS – SD Richard Raši.

Raši pripomína, že prvé opatrenie, aby študenti mohli chodiť praxovať alebo pracovať do nemocníc už reálne existuje. Mnoho študentov chodí vo voľnom čase do nemocníc vypomáhať na rozličných pracovných pozíciách.

„A robil som to aj ja ako medik už pred 30-timi rokmi,“ upozornil Raši. Podľa neho študenti medicíny majú možnosť praxovať aj v súkromných a neštátnych nemocniciach, či už od druhého ročníka na ošetrovateľskej praxi, alebo vo vyšších ročníkoch počas letných klinických praxí.

„Ak je problém, že študijná skupina je priveľká nato, aby sa mohol lekár – učiteľ venovať všetkým študentom, stačí navýšiť prostriedky pre lekárske fakulty, aby mohli prijať alebo zakontrahovať viac lekárov – pedagógov. Minister Gröhling ale vysokým školám peniaze berie,“ upozornil Raši.

Mali by sa venovať vážnejším problémom

Aj tretie opatrenie strany SaS už v praxi funguje. „Lekári, ktorí idú na špecializačnú skúšku, musia mať za sebou jasne zadefinovaný počet diagnostických a terapeutických výkonov. To znamená, že ich počas tejto prípravy v nemocniciach robiť musia.

Inak ich na skúšku na získanie špecializácie nemôžu pustiť,“ povedal R. Raši. Zároveň dodal, že aj štvrté opatrenie – možnosť zaradiť sa do špecializačného štúdia viac ako dvakrát do roka, je už v platnosti ako aj piate opatrenie – o uznávaní zahraničnej praxe, ktoré je už schválené.

Strana SaS ako súčasť vlády by sa v týchto dňoch podľa Rašiho mala venovať hlavne najväčšiemu problému našich nemocníc, ambulancií, záchranárov a všetkých, čo pracujú v zdravotníctve – nedofinancovaniu rezortu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Na čo ešte čaká vláda?

Reálne totiž hrozí, že od 1. apríla 2022 nebudú uzatvorené zmluvy medzi VšZP a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti kvôli tomu, že vláda nechce do rozpočtu zdravotníctva presunúť financie. Strana HLAS navrhla jednoduché riešenie, ktoré nenavýši deficit štátneho rozpočtu – presun pol miliardy eur z rezervy vlády.

Ak sa to neudeje, reálne hrozí, že nám budú odchádzať zdravotníci do zahraničia, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti neuzavrú zmluvy so zdravotnými poisťovňami, že pacienti budú mať obmedzenú zdravotnú starostlivosť a že sa k nim nedostanú najmodernejšie lieky a predĺžia sa čakacie doby na operácie, uzavrel Raši.

xd, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…