Domov Slovensko R. RAŠI: Vláda dostala zdravotníctvo do najväčšej krízy od roku 1989

R. RAŠI: Vláda dostala zdravotníctvo do najväčšej krízy od roku 1989

0
0

Súčasná vláda dostala slovenské zdravotníctvo do krízy, v akej od roku 1989 ešte nebolo. Potvrdzuje to piatkové vyhlásenie Asociácie nemocníc Slovenska (ANS). Podľa člena zdravotníckeho výboru NR SR a podpredsedu strany HLAS-SD Richarda Rašiho sa inak ako za likvidačný pre nemocnice nedá nazvať návrh zmluvných objemov od všeobecnej zdravotnej poisťovne na tento rok pre takmer 80 nemocníc združených v ANS.

„V čase rekordnej inflácie, keď len ceny energií rastú o desiatky percent a odchádzajú nám stovky zdravotníkov za lepšími zárobkami do zahraničia, je nemysliteľné, aby štátna poisťovňa ponúkla nemocniciam za liečbu menej peňazí ako v predchádzajúcom roku,“ upozorňuje Raši.

Navrhovali riešenie

Podpredseda strany HLAS tiež vyhlásil, že na tento problém upozorňoval niekoľkokrát a strana HLAS -SD dvakrát predložila do parlamentu návrh na dofinancovanie slovenského zdravotníctva.

„Navrhovali sme, aby sa suma 500 mil. eur presunula z rezervy vlády do platieb za poistencov štátu, aby sa tieto peniaze dostali cez zdravotné poisťovne našim pacientom a zdravotníkom.

Vládni poslanci tento náš návrh dvakrát odignorovali,“ upozornil Raši s tým, že očakával, že ho podporí aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Žiaľ, nestalo sa tak.“

Raši tiež upozornil, že likvidačné návrhy platieb za zdravotnú starostlivosť dostávajú aj štátne nemocnice, ale ich riaditelia, priamo menovaní ministrom si nedovolia na tento problém upozorniť.

„Je zarážajúce, že v čase, keď celá Európa bojuje o zdravotníkov a okolité štáty im zdvíhajú platy o desiatky percent, slovenskej vláde sú zdravotníci a tým aj pacienti úplne ukradnutí,“ uzavrel R. Raši.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Chaos v liekoch

Likvidačný návrh

Členovia ANS v piatok vyjadrili zásadný nesúhlas s návrhmi zmluvných objemov na rok 2022, ktoré jej členom zaslala VšZP. Ponuku štátnej zdravotnej poisťovne považujú za likvidačnú.

V dôsledku tohto návrhu by členovia ANS neboli schopní vyplácať mzdy zdravotníckemu personálu. V praxi by tak ohrozil poskytovanie zdravotnej starostlivosť pre pacientov a spôsobil problémy s udržaním zamestnancov.

Ak členské nemocnice ANS zmluvy so VšZP nepodpíšu, budú nemocnice viac ako trom miliónom poistencov VšZP od 1. 4. 2022 poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

xd, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…