Domov Zahraničie Rada EÚ v Luxemburgu riešila právny štát aj budúcnosť Európy

Rada EÚ v Luxemburgu riešila právny štát aj budúcnosť Európy

0
0

Najskôr dva roky pandémia ochorenia COVID-19 a teraz agresia Putinovho režimu v Rusku predstavujú pre Európsku úniu (EÚ) vrátane Slovenska dôležité výzvy aj z hľadiska strategického plánovania. Zhodli sa na tom ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti členských krajín EÚ počas aprílového zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Luxemburgu.

Pokračujúci vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý inváziou vyvolala Ruská federácia, a s ním súvisiace výzvy bol jednou z hlavných tém rokovania. „Nedávny vývoj ukázal, aký potrebný je strategický výhľad (foresight) a aké dôležité je zvážiť všetky možnosti, predvídať ich, očakávať neočakávané a byť vopred pripravený na rôzne scenáre,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus, ktorý zastupoval Slovensko aj na druhom pracovnom stretnutí EÚ siete pre strategický výhľad.

Strategický výhľad naberá na význame

Partneri si vymenili názory na vzájomné prepojenie digitálnej a zelenej tranzície, čo bude aj hlavnou témou tohtoročnej správy Európskej komisie venovanej strategickému výhľadu, ktorá má byť zverejnená v júni 2022.

„Ako tzv. minister pre budúcnosť som za Slovensko na stretnutí prezentoval päť hlavných faktorov, ktoré sú z nášho pohľadu dôležité na úspešné prepojenie digitálnej a zelenej transformácie našich spoločností a ekonomík.

Medzi tieto faktory patrí kvalitné vzdelávanie, zníženie vysokej miery závislosti od fosílnych palív a nerastných surovín, zachovanie úlohy EÚ ako určovateľa globálnych noriem a štandardov, a tiež investície do nových technológií a systémov, ktoré musia byť efektívne a zároveň spoľahlivé aj bezpečné,“ priblížil M. Klus.

Súčasne však dodal, že popri napĺňaní týchto cieľov netreba zabúdať ani na vyhodnocovanie ich realistickosti, a to s ohľadom na sociálne dopady či potrebnú slobodu členských krajín pri stanovení vlastného energetického mixu – vrátane možnosti využívania jadrovej energie a vodíka.

Európska únia v niektorých oblastiach, vrátane závislosti od surovín z Ruska, „zaspala na vavrínoch“ a až vojna na Ukrajine nám postupne otvára oči.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

Slovensko nezabúda na ochranu novinárov

Ministri a štátni tajomníci sa na základe Správy Európskej komisie o právnom štáte za rok 2021 venovali aj hodnoteniu ďalšej pätice členských štátov – Luxembursku, Maďarsku, Malte, Holandsku a Rakúsku.

Štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus v tejto súvislosti opätovne pripomenul, aký význam prikladá Slovensko práci novinárov, ktorí často medzi prvými upozorňujú verejnosť na nerešpektovanie princípov právneho štátu.

Diskusia aprílovej Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) bola venovaná aj zhodnoteniu pokroku v rámci Konferencie o budúcnosti Európy, ktorá po roku občianskych konzultácií tak na európskej ako aj národnej úrovni vyvrcholí 9. mája 2022, na Deň Európy.

md, foto: archív MK  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…