Domov Šport Rakúšan Walkner sa dočkal na Dakare ďalšieho úspechu

Rakúšan Walkner sa dočkal na Dakare ďalšieho úspechu

0
0

Rakúsky motocyklista Matthias Walkner triumfoval na 40. ročníku vytrvalostných púštnych pretekov Rely Dakar v Južnej Amerike. Pre 31-ročného rodáka z mestečka Kuchl ide o najväčší úspech v kariére, dosiahol premiérové celkové víťazstvo na tomto slávnom podujatí.

Jazdec na motocykli KTM 450 Rally Replica prešiel naprieč Peru, Bolíviou a Argentínou za 43:06:01 h, v konečnom zúčtovaní zvíťazil s náskokom 16:53 min pred Argentínčanom Kevinom Benavidesom.

Na treťom mieste skončil víťaz spred dvoch rokov Toby Price, Austrálčan zaostal za Walknerom o 23:01 min. „Je to skutočne úžasné, nikdy predtým som si nepomyslel, že by som mohol Dakar vyhrať.

Cieľom bolo pódium, tento rok to však bolo tesné, kľúčová bola desiata etapa. Možno pri mne tentoraz stálo aj šťastie, na Dakare ho človek potrebuje, no niekedy ho nemá. Vyhrať Dakar je bláznivé,“ vyjadril sa Walkner.

Cieľa na Rely Dakar 2018 sa nedočkal slovenský reprezentant Štefan Svitko, ktorý pre neutíchajúce bolesti v hornej časti tela po páde v 10. etape odstúpil. Patrilo mu priebežné 8. miesto.

Najlepším výsledkom 3 5 -ročného Žaškovčana zostáva vynikajúca druhá priečka z edície 2016. V kategórii štvorkoliek triumfoval Ignacio Casale. Tridsaťročný Čiľan vyhral suverénnym spôsobom, v konečnom hodnotení mal pred argentínskym nováčikom Nicolásom Cavigliassom na druhej priečke náskok 1:38:52 h.

Stupne víťazov doplnil ďalší argentínsky jazdec Jeremías González (+2:08:14). Kategóriu automobilov si druhýkrát v kariére podmanil Carlos Sainz. Skúsený 55-ročný španielsky matador triumfoval na Dakare po ôsmich rokoch, pred druhým Katarčanom Nasserom Al‑Attiyahom zvíťazil s náskokom 43:40 min.

Tretiu priečku obsadil Juhoafričan Giniel de Villiers s odstupom 1:16:41 h. V kategórii SxS sa radoval z triumfu Brazílčan Reinaldo Varela, ktorý vyhral s náskokom 57:37 min pred Francúzom Patriceom Garroustem.

Tretiu pozíciu obsadil ďalší francúzsky reprezentant Claude Fournier s mankom viac ako desať hodín. Medzi kamionistami obhájil minuloročné víťazstvo Eduard Nikolajev.

Tridsaťtriročný ruský reprezentant triumfoval s obrovským náskokom takmer štyroch hodín pred Bielorusom Sergejom Viazovičom, tretí skončil Rus Airat Mardejev.