Domov Zahraničie Rakúsko čakajú po korupčnom škandále predčasné voľby

Rakúsko čakajú po korupčnom škandále predčasné voľby

0
0

Video, ktoré dokazuje korupčné správanie vicekancelára Heinz-Christiana Stracheho, zatriaslo politickou scénou v Rakúsku a prinieslo koniec vládnej koalície a predčasné voľby.

Rakúskom otriasol škandál, ktorý nemá v novodobej rakúskej histórii obdobu. Tajne nahraté video, ktoré po viac ako mesiaci skúmania pravosti, zverejnili minulý piatok dve nemecké spravodajské spoločnosti Der Spiegel a Süddeutsche Zeitung.

Vo zverejnenom videu je zachytený šéf Slobodnej strany Rakúska a zároveň aj vicekancelár Heinz-Christian Strache spoločne so spolustraníkom Johannom Gudenusom ako dohadovali, s údajnou príbuznou ruského oligarchu, politickú podporu a štátne zákazky.

Čo obsahuje tajne nahraté video

Dnes nie je jasné, kto za tajne nahratým videom stojí a či, a za akým účelom bolo video natočené. Vo videu je zachytené, ako sa spoločne stretli na ostrove Ibiza s údajne neterou ruského oligarchu, ktorá chcela kúpiť 50 % podiel v rakúskom denníku Kronen Zeitung, ktorý bude následne podporovať ich stranu.

Na to jej šéf strany Strache sľúbil účasť na štátnych zákazkách. Okrem iného video obsahuje aj náznaky, ako Stracheho strana obchádzala rakúske pravidlá pre financovanie strán cez nastrčené charitatívne organizácie.

Heinz-Christian Strache

Rýchla reakcia premiéra Kurza

Na druhý deň, po zverejnení videa, podal samotný Heinz-Christian Strache rezignáciu, aby tým zabránil poškodzovaniu rakúskej vlády.

Pravosť videa nepoprel, snažil sa vyhovoriť na silné podguráženie alkoholom a snahou zaujať atraktívnu dámu. Zverejnenie označil za cielený politický útok na jeho osobu.

Tiež zdôraznil, že považuje svoje správanie za hlúpe a nezodpovedné, no na videu neexistujú zachytené žiadne nezákonné činy. Tiež priznal, že takéto správanie považuje za chybu. Nato však kancelár Sebastian Kurz zareagoval veľmi jasne.

Na spoločnom rokovaní s touto koaličnou stranou, ktorá je známa svojimi protiimigračnými postojmi a je považovaná za krajne pravicovú, predložil návrhy na  viaceré zmeny na jej postoch pre udržanie celej koalície. Keďže k vzájomnej dohode nedošlo, považoval za najvhodnejšie žiadať predčasné voľby.

Ani reakcia ľudí na seba nenechala dlho čakať

Viacerí Rakúšania, hneď po zverejnení nahrávky, žiadali predčasné voľby, na kto,ré po rýchlom slede udalostí súčasný kancelár Sebastian Kurz zareagoval a požiadal o predčasné voľby prezidenta Alexandra Van der Bellena.

Ten, po spoločnom rokovaní s kancelárom, schválil návrh na vypísanie predčasných volieb. Tie by sa mali konať v septembri tohto roka.

Reakcia opozície bola jasná a tvrdá

Sociálnodemokratická strana Rakúska, ako opozičná strana, požaduje dôkladné prešetrenie, nestotožňujú sa s vyhlásením šéfa Slobodnej strany Rakúska, Heinz-Christiana Stracheho, že nedošlo k nezákonnému konaniu.

Podľa nich by mali orgány činné v trestnom konaní prešetriť, či tvrdenia nemožno považovať za priestupky, alebo minimálne pokusy o zneužitie svojej pozície, ako aj spôsob financovania ich strany.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…