Domov Zahraničie Rakúsky kancelár Kurz odstúpil pre podozrenia z korupcie

Rakúsky kancelár Kurz odstúpil pre podozrenia z korupcie

0
0

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz odstúpil z funkcie. Konzervatívny politik to oznámil v sobotu večer po tom, ako ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie.

Kurz sa podľa vlastných slov presunie na post šéfa poslaneckého klubu svojej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Krajina je dôležitejšia

Kancelár sa dostal pod tlak na rezignáciu zo strany opozície i koaličných zelených po stredajšom oznámení protikorupčnej prokuratúry (WKStA), že vyšetruje Kurza a deväť ďalších osôb a tri združenia.

Preveruje podozrenia, že od apríla 2016 boli peniaze rezortu financií využité na zaplatenie prieskumov verejnej mienky v prospech Kurza, ktorý bol v tom čase ministrom zahraničných vecí. Sám Kurz v sobotu zdôraznil, že jeho odstúpenie neznamená priznanie viny.

Obvinenia voči svojej osobe opätovne označil za nepodložené s tým, že sa voči nim bude obhajovať. Rezignáciu odôvodnil tým, že chce zabrániť mesiacom chaosu a patovej situácie:

„Moja krajina je mi dôležitejšia ako moja osoba,“ vyhlásil. Kurzovi hrozilo, že mu poslanci v utorok na mimoriadnom zasadnutí Národnej rady vyslovia nedôveru na návrh opozície, ak by sa k nej pridali aj zelení.

Tí označili za možné pokračovať vo vládnej koalícii len v prípade, ak ÖVP vymení kancelára za iného politika s „bezúhonnou“ povesťou. Už v pondelok zložil prísahu do rúk prezidenta dovtedajší minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg a stal sa tak novým rakúskym kancelárom.

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…