Domov Komentáre RAŠI: Bez zdravotníkov to nedáme

RAŠI: Bez zdravotníkov to nedáme

0
0

Odznieva druhá, pre Slovensko veľmi krutá vlna pandémie, počas ktorej zomrelo viac ako 12 tisíc ľudí priamo na COVID ale štatistický úrad vykázal ešte ďalších 5 400 nadúmrtí, oproti priemeru posledných rokov.

Sú to veľmi smutné, tragické čísla a bez zdravotníkov a lekárov mohlo tých obetí byť oveľa, oveľa viac. Uvedomuje si to celá Európa, snaží sa stavy lekárov a zdravotníkov zvýšiť, často aj zlepšovaním finančného ocenenia lekárov a zdravotníkov.

Ak na tento trend urýchlene nezareagujeme – a podobne rýchlo a razantne finančne nezastabilizujeme slovenských lekárov a zdravotníkov, zdravotné sestry, ošetrovateľov či záchranárov, tak to prirodzene spôsobí odchod časti z nich.

Tí mladší odídu do zahraničia za vyššou mzdou, tí starší unavenejší do dôchodku s pocitom, že Slovensko si ich prácu váži iba v dobe krízy. Preto som vyzval ministra zdravotníctva, aby slovenské zdravotníctvo finančne stabilizoval a plošne upravil mzdové ohodnotenie naprieč celým sektorom.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Vláda nevie ako ďalej

Tento krok je v tejto dobe nevyhnutný, lebo pri schopnostiach súčasnej vlády sa ľahko môže stať, že na zvládanie ďalšej vlny pandémie už nebudeme mať dostatok zdravotníckeho personálu.

Rovnako som ministra Lengvarského vyzval na okamžité dofinancovanie lekárskych fakúlt a tzv. rezidenčných programov. Vláda Petra Pellegriniho vyčlenila 2,5 milióna eur na to, aby 4 lekárske fakulty mohli prijať do prvého ročníka 250 slovenských študentov naviac.

V septembri majú nastúpiť do druhého ročníka, ale fakulty ani peniaze ani záväzný prísľub vlády na druhý ročník ich štúdia nedostali. A samozrejme nedostali nič ani na prijatie ďalších 250 medikov navyše, takže žiadnych prijať neplánujú.

Program, ktorý mal za 10 rokov doplniť do nášho systému 2 500 lekárov je dnes existenčne ohrozený. Rovnako je ohrozené celé naše zdravotníctvo odchodom profesionálneho zdravotníckeho personálu.

A ak minister nedokáže presadiť okamžité dofinancovanie slovenského zdravotníctva, takýto minister zdravotníctva nemá na svojom mieste čo robiť.

Richard Raši, poslanec NR SR (HLAS – sociálna demokracia)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…