Domov Komentáre RAŠI: Ďalšia rana zdravotníctvu

RAŠI: Ďalšia rana zdravotníctvu

0
0

To, že slovenské zdravotníctvo je finančne podvýživené, je fakt. Chýba v ňom viac ako miliarda eur, ktorú potrebujeme na kvalitnejšie liečenie pacientov, na platy lekárov, sestier, záchranárov, zdravotníkov, ale aj ostatné profesie, bez ktorých by zdravotníctvo nemohlo fungovať.

Asi ste zachytili aj to, že dvakrát som navrhoval presunúť pol miliardy eur z rezervy vlády priamo do zdravotníctva, na poistencov štátu, ktoré by poisťovne rozdelili priamo do nemocníc a zdravotníckych zariadení.

Žiaľ, koaliční poslanci uprednostnili inštrukcie zo straníckych centrál pred reál­nou pomocou slovenským pacientom a zdravotníkom.

Od minulého týždňa sa svet zmenil. Za našimi hranicami zúri vojna a na Slovensko prúdia desaťtisíce ľudí. A ich počet bude narastať. Vláda vojnovým utečencom ponúkla pomoc, vrátane tej zdravotníckej. To bolo správne a jednoduché rozhodnutie.

Ľuďom, ktorých vojna vyhnala z ich domovov, treba pomôcť, ale nedá sa to urobiť tak, že prikážeme nemocniciam, aby sa o pacientov z Ukrajiny starali a nedáme im na to finančné prostriedky.

V čase iba mierne ustupujúcej pandémie k nám prichádzajú ľudia s rôznymi ochoreniami a treba im zabezpečiť zdravotnú starostlivosť.

Problém je, že naše zdravotníctvo dostala Matovičova a potom Hegerova vláda na kolená, zdravotníci odchádzajú do susedných krajín, kde sú podstatne lepšie zaplatení a u nás nestúpa kvalita liečby, nestúpa počet lekárov a sestier, ale počet pacientov.

A to už nehovorím o takmer dvojročnom odklade plánovaných operácií, ktoré treba v čo najkratšom čase dobehnúť, stále zúriacej pandémii a fakte, že budúcnosť vojny na Ukrajine prináša viac otáznikov ako odpovedí.

Preto vyzývam premiéra Hegera, aby si čo najskôr sadol s ministrami zdravotníctva a financií a namiesto nákupu zbraní pre ukrajinských vojakov sa venovali tomu, ako pomôžu pacientom na Slovensku. Slovenským aj ukrajinským. Toto je totiž prvoradá úloha vlády.

Richard Raši, poslanec NR SR (HLAS – sociálna demokracia)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …