Domov Komentáre RAŠI: Nekrológ akademickým slobodám

RAŠI: Nekrológ akademickým slobodám

0
0

Minister školstva, ktorý po mediálnych obvineniach z plagiátorstva nechal svoju diplomovú prácu stiahnuť z knižnice, chce reformovať vysoké školstvo. Odvoláva sa pritom na plán obnovy a peniaze, ktoré máme dostať z Európskej komisie, v skutočnosti však tento plán zneužíva na politické ovládnutie vysokých škôl a ich majetku.

Namiesto reformy vzdelávacieho procesu a jasných merateľných kritérií zvyšovania kvality našich vysokých škôl si minister predstavuje reformu tak, že školám vezme peniaze a do ich vedenia dosadí svojich nominantov.

Ako chce vysoké školstvo reformovať minister, ktorý dovolí, aby vláda zobrala vysokým školám v roku 2021 až 18 miliónov eur, v roku 2022 ďalších 27 miliónov eur oproti predchádzajúcemu roku a ďalších 18 miliónov eur je viazaných na tzv. excelentné pracoviská, v roku 2023 sa plánuje ďalšie škrtanie až do výšky 50 miliónov eur?

Veď toto mnohých kvalitných ľudí odrádza po skončení štúdia zostať pracovať ako vysokoškolskí učitelia a mnohých etablovaných učiteľov to vyháňa do zahraničia alebo do iných zamestnaní.

Máme tu vládu, ktorá investuje do výskumu 66 eur ročne na obyvateľa, ale sviniam štátneho tajomníka za OĽANO dá 4 500 eur na jedno prasa. To hovorí za všetko.

Máme tu vládu, ktorá berie peniaze zdravotníkom, vysokým školám, ale rozdá ich zopár ľuďom, aby sa šéf vládnej strany mohol na pár minút pousmievať na ľudí v telke.

Máme tu vládu, ktorá reformou nazýva rušenie nemocníc, rušenie súdov a výrazné obmedzenie akademických slobôd.

A máme tu ministra školstva, ktorý chce neposlušných rektorov, ktorí bojujú o zachovanie kvality svojej univerzity, umlčať tým, že ich jeho nominanti jednoducho zablokujú v ďalšom volebnom období.

Ak tento zákon poslanci schvália, akademické slobody, ako ich poznáme od Nežnej revolúcie, už mať nebudeme…

Richard Raši, poslanec NR SR (HLAS – sociálna demokracia)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…