Domov Slovensko Raši: Rezort zdravotníctva kládol zdravotníkom polená pod nohy

Raši: Rezort zdravotníctva kládol zdravotníkom polená pod nohy

0
0

Zhodnotenie roka 2021 v oblasti zdravotníctva z pohľadu Richarda Rašiho

Ministerstvo zdravotníctva a vláda, či už Matovičova, alebo Hegerova, v roku 2021 aj napriek pandémii odsunuli zdravotníctvo na druhú koľaj.

„Neviem, či zdravotníkom hádzali polená pod nohy naschvál alebo to bolo iba výsledkom ich amaterizmu, ale v minulom roku sme videli ukážkový príklad, ako by sa vláda a ministerstvo k zdravotníkom a k ľuďom nemalo správať,“ zdôraznil podpredseda strany HLAS a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

Namiesto pomoci ich podrazili

Ako príklad uviedol, že premiér Heger si pol roka nenašiel čas, aby sa stretol so zástupcami zdravotníkov. „O bývalom ministrovi Marekovi Krajčím ani nehovorím, ten sa počas ministrovania zatvoril do svojej kancelárie a nestretával sa s nikým,“ upozornil R. Raši.

Zdravotníkov, a tým aj všetkých občanov, ktorí potrebujú ich pomoc, podrazil aj minister financií Igor Matovič s aktuálnym ministrom Vladimírom Lengvarským, ktorí dva mesiace pred koncom roka zobrali zo systému 232 miliónov eur, namiesto toho, aby nemocniciam a ambulanciám pridali financie, ako to robia okolité štáty.

Namiesto toho vyhadzovali peniaze na vznik zbytočnej inštitúcie. Počas najbližších rokov odčerpá zo zdravotníctva desiatky miliónov eur Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve, ktorého úlohy mohol pokojne aj naďalej plniť odbor na ministerstve zdravotníctva.

A zdravotníci, ktorým v okolitých krajinách stúpajú platy o desiatky percent, v Maďarsku dokonca na dvojnásobok, dostali na Slovensku pridané len necelé štyri percentá.

Po obrovskej vlne kritiky vláda nakoniec vyčlenila peniaze na odmeny pre zdravotníkov a dala im 350 eur v hrubom, pričom na niektoré skupiny bojovníkov z prvej línie, ako napríklad vodičov sanitiek, zabudla, upozornil Raši.

„Ak by som chcel spomenúť všetky zlé rozhodnutia ministerstva, ktoré smerujú proti pacientom a zdravotníkom, potreboval by som na to podstatne väčší priestor.

Mnohé kroky ministerstva idú proti zdravému rozumu – v čase pandémie chce ministerstvo zrušiť v našich regionálnych nemocniciach takmer 40 percent akútnych lôžok a z viac ako 20 zabehnutých nemocníc urobiť akési doliečovacie ústavy,“ hovorí Raši.

Nezvládnutá pandémia

Naviac chýb však vláda podľa R. Rašiho urobila v boji s pandémiou. „Múdry človek sa učí na chybách druhých, nie na vlastných ako naša vláda,“ pripomenul Richard Raši druhé premárnené leto, keď pred ním sa vláda chválila, ako sme na tretiu vlnu pripravení a keď prišla, mali sme tu podľa premiéra humanitárnu krízu.

O odkladaní plánovaných operácií radšej ani nehovorím, zdôraznil R. Raši. Na začiatku roka, keď sme boli uprostred druhej vlny, sa ľudia chceli očkovať, ale nebolo čím, pretože minister Krajčí neobjednal vakcíny.

A aj tých málo vakcín, čo sme tu mali, dostali mladí politici a celebrity, namiesto starších ohrozených ľudí, ktorí ich potrebovali najviac.

O nezvládnutom mamažmente a amaterizme svedčí podľa Rašiho aj fakt, že na začiatku pandémie vláda za milióny nakúpila takmer 1 000 nových pľúcnych ventilácií a keď sme mali 380 ventilovaných pacientov, boli sme na vrchole kapacít.

Z očkovania prepadák

Po výmene ministra Krajčího, ktorý sem spolu s Matovičom priniesol vakcínu Sputnik, ktorou sa podľa Matovičových slov malo zaočkovať pol milióna ľudí, vakcína ležala v skladoch a nakoniec ju podali len 18 000 ľuďom.

Očkovacia kampaň ako keby nebola a vláda dokonca nezverejňovala, aj napriek výzvam strany HLAS, všetky a pravdivé informácie o tom, koľko očkovaných a akými vakcínami ochorelo, dostalo sa do nemocníc, na ventiláciu, prípadne koľko z nich zomrelo.

„V strane HLAS sme podporovali všetky dobré vládne návrhy v boji s pandémiou, ako napríklad vytvorenie špeciálnych covidových ambulancií. Hoci zákon už rok máme schválený, hádajte, koľko takýchto ambulancií vzniklo? Ani jedna,“ upozornil R. Raši.

Aká transparentnosť?

Hoci vláda si do programového vyhlásenia napísala viac ako 80 krát slovo transparentosť, nie je schopná spraviť transparentné výberové konanie na takmer žiadnu pozíciu.

Napríklad nového riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií vybrali tak, že proti tomu protestovali aj zástupcovia mimovládnych organizácií, ktoré sa výberového konania mohli zúčastniť. Riaditeľom sa stal človek, ktorý pol roka predtým na teste z angličtiny úplne prepadol, teraz akoby zázrakom patril k najlepším, upozornil R. Raši. R.

Raši tiež pripomenul desiatky miliónov eur, ktoré vláda vyhodila na zbytočnú očkovaciu lotériu, a očkovací bonus, ktoré zaočkovanosť výrazne nezvýšili. Namiesto motivácie lekárov, tvorby výjazdových očkovacích tímov sme peniaze vyhadzovali na PR projekty Igora Matoviča.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Vláda východ trestá

Nedôveryhodní

Podľa R. Rašiho vláda, ktorej ľudia neveria, a tá Hegerova má podľa prieskumov až 80 percentnú nedôveru, nemôže presvedčiť občanov na očkovanie. To môže urobiť len vláda, ktorej kroky sú predvídateľné, logicky zdôvodniteľné a nie každý deň iné, podľa toho, ako sa ministri vyspia, uzavrel Raši.

xd, foto: TASR/Erika Ďurčová



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…