Domov Ekonomika Rast cien by mal byť podobný ako vlani

Rast cien by mal byť podobný ako vlani

0
0

Slovensku sa minulý rok ekonomicky darilo. To neustále opakovala vláda, pričom to dokladovala pozitívnymi číslami ekonomického rastu či klesajúcej nezamestnanosti. Mnohí Slováci to však až tak pozitívne nevnímali. Dôvodom bol najmä rast cien bežných služieb a potravín. Tie by mali aj v roku 2019 rásť podobne.

Rok 2018 bol v oblasti cenového vývoja charakteristický naštartovaním rýchlejšieho rastu spotrebiteľských cien. Výraznejšie zmeny však podľa analytikov nemožno očakávať ani v roku 2019.

„Ceny služieb reflektujú oživujúci sa trh práce a nárast disponibilných príjmov domácností,“ tvrdí analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Aktuálne bankoví analytici podľa prieskumu Národnej banky Slovenska prognózujú pre rok 2019 harmonizovanú infláciu na úrovni 2,6 % a v tomto roku očakávajú rast cien o 2,5 %. Zo začiatku tohto roka budú pritom na infláciu vplývať najmä zvyšujúce sa regulované ceny energií.

Rast ovplyvňujú najmä potraviny a energie

Celkovo k medziročnému rastu spotrebiteľských cien prispievajú najmä zvyšujúce sa ceny potravín a služieb, ako aj vyššie ceny energií.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ešte koncom roka 2018 rozhodol o zvýšení cien elektriny, plynu, vody aj tepla.

Špeciálny odvod

Veľkou neznámou ostáva podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka najmä špeciálny odvod obchodných reťazcov a jeho dopad na ceny, najmä potravín.

„Zúženie počtu dotknutých obchodníkov by síce mohlo zmierniť prenos do inflácie, kľúčoví hráči na trhu, ktorí sa dajú považovať za hlavných určovateľov cien, však budú novým odvodom stále zasiahnutí,“ konštatuje Koršňák.

Zvyšovanie samotných cien potravín by sa však bez vplyvu spomínaného odvodu mohlo v nasledujúcich mesiacoch spomaľovať. „A to aj v dôsledku bázického efektu výrazného zdražovania potravín z minulého roka práve v tomto období.

Bázický efekt bude tlačiť ceny potravín nadol aj v ďalších mesiacoch, približne do polovice budúceho roka,“ dodala analytička Poštovej banky Jana Glasová.

SITA, red, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Pre pobavenie publika

Hovorí sa, že škodoradosť je najlepšia radosť. My sa však nechceme nikomu vysmievať, len v…