Domov Slovensko Reakcie na oslobodzujúci verdikt v kauze Kuciak

Reakcie na oslobodzujúci verdikt v kauze Kuciak

0
0

Oslobodenie kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej šokovalo Slovensko. Niektorí verdikt súdu kritizujú, iní tvrdia, že súdcovia nepodľahli mediálnemu tlaku a rozhodli podľa dôkazov.

Lipšic: Rozsudok nedáva logiku

Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic je presvedčený, že obžaloba podala nepriestrelnú, logickú a nespochybniteľnú sieť nepriamych dôkazov.

Rozsudok podľa neho nedáva logiku a je v rozpore s ustálenou súdnou praxou, že je potrebné vyhodnocovať svedecké výpovede komplexne.

„Súd založil rozhodnutie o vine Tomáša Sz. vo veľkej miere na výpovedi Zoltána A. V odsudzujúcej časti rozsudku súd uveril Zoltánovi A., ale neuveril mu pri usvedčovaní Aleny Zs. a Mariana K.,“ povedal Lipšic, ktorý zároveň verí, že pri odvolaní rozhodne Najvyšší súd SR spravodlivo.

O tom, že o osude celého prípadu definitívne rozhodne až Najvyšší súd, bol Lipšic presvedčený už pred vynesením rozsudku, keďže bez ohľadu na verdikt očakával odvolanie jednej či druhej strany.

Taktiež dodal, že ešte nikdy nezažil, aby od záverečných rečí po vynesenie rozsudku uplynul viac ako mesiac.

Čaputová: Zaslúžime si vyvodenie zodpovednosti

Šokovaná verdiktom bola aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá očakáva, že hľadanie spravodlivosti sa v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde.

„Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni, aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,“ reagovala prezidentka SR.

Jozef Kuciak: Som znechutený

Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej, dúfa, že Najvyšší súd SR rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu zvráti.

„Dúfam, že na Najvyššom súde SR sedia správni sudcovia a učinia spravodlivosti za dosť, pretože týmto rozhodnutím naše deti naďalej trpia a Marian Kočner sa smeje,“ uviedla po vynesení rozsudku.

Rozčarovaný bol aj otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef Kuciak. Ako uviedol, myslí si, že dôkazov, aby boli obžalovaní odsúdení, bolo dostatok.

„Som z toho znechutený. Neostáva nám však nič iné len veriť, že spravodlivosť zvíťazí,“ dodal.

Spravodlivosť fatálne zlyhala alebo pozoruhodne zabrala

Podľa Transparency International Slovensko (TIS) buď spravodlivosť fatálne zlyhala, keď „sme o reťazi dôkazov proti obžalovaným čítali a počúvali celé mesiace,“ alebo „pozoruhodne zabrala, keď nepodľahla silnej spoločenskej atmosfére volajúcej po tvrdých trestoch pre oboch obvinených“.

Podobne vníma situáciu aj politický analytik Ján Baránek, ktorý si myslí, že by toto rozhodnutie mohlo byť v slovenskom súdnictve prelomovým.

Podľa neho súd nepodľahol mediálnemu tlaku, lebo médiá potrebovali jednoznačného vinníka, ktorý bol daný od začiatku. Analytik chce veriť tomu, že súd sa riadil podľa dôkazov a svedomia a tlaku nepodľahol. Myslí si, že rozsudok otvára veľa otázok.

„Napríklad, že ak bol Marian K. zainteresovaný do prípadu, či bol posledný možný v reťazci, ktorý má na svedomí Kuciakovu vraždu. A tiež, či to nebola falošná stopa úmyselne živená a podporovaná a či pravda nebude inde.

V tomto prípade by muselo znovu začať vyšetrovanie a museli by sa preverovať aj iné stopy,“ mieni analytik s tým, že prípad sa posúva do roviny hypotéz.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…