Domov Zahraničie Rezort diplomacie hodnotil zahraničnú a európsku politiku SR

Rezort diplomacie hodnotil zahraničnú a európsku politiku SR

0
0

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) sa v utorok. 15. februára 2022, po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou COVID-19 konal jubilejný XX. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR.

Podujatie už tradične organizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci s rezortom diplomacie.

Cieľom stretnutia politikov, diplomatov, expertov z vládnej či mimovládnej sféry, ako aj novinárov, bolo podrobne zhodnotiť stav zahraničnej a európskej politiky SR a diskutovať o výzvach, ktorým Slovensko v tejto súvislosti čelí.

Zúčastnili sa aj prezidentka s premiérom

„Zaujali ma slová pani prezidentky Zuzany Čaputovej o tom, že zahraničná politika nebude úspešná bez jasnej podpory doma. Pán premiér Eduard Heger zas zdôraznil, že súčasná vládna koalícia bude stáť pevne a neuhne, ak budú niektorí ľudia ťahať Slovensko preč z EÚ alebo NATO,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Na konferencii sa zúčastnil aj šéf rezortu obrany Jaroslav Naď, ktorý popri napätej situácii na rusko-ukrajinských hraniciach zaradil medzi najväčšie bezpečnostné výzvy aj riziko straty geopolitického kompasu Slovenska.

Svoj pohľad ponúkol aj šéf slovenskej diplomacie, minister Ivan Korčok, podľa ktorého je najvyšší čas ukončiť na Slovensku politickú hystériu, zahraničnopolitickú mystifikáciu a kŕmenie verejnosti insitnými geopolitickými konšpiráciami.

Treba pripomínať, že aj my sme EÚ

„V jednom z troch diskusných panelov, ktorý bol venovaný európskej politike, som považoval za dôležité podčiarknuť, že či už hovoríme o väčšom dôraze na dodržiavanie pravidiel v EÚ alebo asertívnejšom vystupovaní EÚ ako globálneho hráča – musíme budovať takú vierohodnú podobu budúcej EÚ, s ktorou sa budú vedieť stotožniť občania EÚ,“ priblížil Martin Klus z rezortu diplomacie.

Zároveň pripomenul, že už tento rok Slovensko oslávi 18. výročie vstupu do Európskej únii a dodal, že túto „plnoletosť“ vníma aj ako príležitosťou na širokú diskusiu o ďalšom smerovaní EÚ a našom mieste v nej, a to aj prostredníctvom vrcholiacej Konferencie o budúcnosti Európy.

Európsku politiku nemôžeme oddeľovať od domácej, pretože to, čo sa deje v Bruseli, veľmi súvisí a priamo ovplyvňuje aj vývoj v Bratislave. A platí to aj naopak.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

md, foto: archív MK  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…