Domov Ekonomika Rezort práce zavádza kurzarbeit a ďalšiu pomoc pre zamestnávateľov

Rezort práce zavádza kurzarbeit a ďalšiu pomoc pre zamestnávateľov

0
0

O príspevky na podporu udržania zamestnanosti môžu v rámci projektu sociálnej pomoci žiadať ďalšie skupiny zamestnávateľov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) zaviedlo tretie opatrenie, ktoré má pomôcť zamestnávateľom zachovať pracovné miesta v čase pandémie koronavírusu.

Rezort práce informoval, že na stránke www.pomahameludom.sk už môžu žiadať o príspevky na mzdy zamestnancov aj zamestnávatelia, ktorí aj napriek obmedzeniu činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie udržia pracovné miesta.

Tretia pomoc pre ľudí

Predstavené opatrenie predstavuje takzvanú tretiu sociálnu pomoc. „V prvej kategórii pomoci máme tých ľudí, ktorí ľudovo povedané, museli zavrieť svoje prevádzky z dôvodu rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva.

Pre nich sme zrušili strop 800 tisíc eur na príspevok pre jedného žiadateľa,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

„V druhej kategórii sú SZČO, ktoré žiadajú o príspevky na seba. A v tejto novej tretej kategórii sú v podstate ostatní zamestnávatelia, ktorých negatívne zasiahla aktuálna kríza,“ uviedol Krajniak.

„Kurzarbeit“

Títo zamestnávatelia, vrátane SZČO, ktorí sú zamestnávateľom, môžu žiadať o náhradu mzdy zamestnancov najviac vo výške 80 % jeho priemerného zárobku alebo o paušálny príspevok na mzdy všetkých pracovníkov v závislosti od poklesu tržieb.

„Prvá možnosť je tzv. kurzarbeit, ktorý poskytneme na každého zamestnanca, ktorý je na prekážkach v práci. To znamená, že ak musel zamestnávateľ pre krízu poslať svojho zamestnanca na prekážky v práci, štát mu jeho mzdu preplatí.

Žiaden zamestnávateľ tak nebude musieť prepustiť z práce svojho zamestnanca z dôvodu, že by utrpel krízou,“ priblížil minister práce.

Paušálny príspevok

Druhá možnosť podľa rezortu práce je, že zamestnávateľ požiada o paušálny príspevok na každého zamestnanca, ktorý v danom mesiaci nebol viac ako 50 % pracovného času na prekážke na strane zamestnanca, čiže napríklad na OČR, PN alebo dovolenke.

Výška príspevku sa určí podľa poklesu tržieb. „Zamestnávateľ si môže vybrať len jednu z týchto možností na celé obdobie poskytovania príspevku. Vyberie si teda možnosť, ktorá je pre neho výhodnejšia,“ dodal Krajniak.

Bude aj štvrté opatrenie

MPSVR už pracuje aj na štvrtom opatrení, a to na príspevku vo výške 210 eur pre SZČO, ktoré neplatia sociálne odvody, dohodárov a jednoosobové s. r. o.

Nárok budú mať v prípade, ak od 13. marca 2020 nemajú žiaden iný príjem z podnikateľskej, nepodnikateľskej a závislej činnosti. Pomoc pre túto skupinu rezort spustí v priebehu tohto týždňa.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…