Domov Slovensko Richard Sulík zasiahol proti postrachu developerov a investorov

Richard Sulík zasiahol proti postrachu developerov a investorov

0
0

Ešte ako opozičný politik sa často stretával s ľuďmi, ktorí mu hovorili o komplikáciách, umelo vytváraných prieťahoch či doslova výpalníckych praktikách. Teraz, keď šéfuje rezortu hospodárstva, zozbieral podnety a rozhodol sa zasiahnuť. Minister hospodárstva Richard Sulík podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR v prípade Marcela Slávika a jeho združenia, ktorý mal nezmyselnými podmienkami a požiadavkami zdržiavať proces výstavby a spôsobovať nemalé problémy developerom. Po niekoľkých dňoch to vyzerá tak, že Sulíkova aktivita prináša prvé výsledky.

Minister hospodárstva tvrdí, že chce ukončiť trápenie, ktoré trvá už roky. Okolo staviteľov sa totiž podľa neho dlhodobo vyskytuje stále to isté meno.

„To meno je Marcel Slávik. Človek, ktorý vstupoval do stavebných konaní s nezmyselnými požiadavkami a blokoval stavby, kým nedostal sponzorské – peniaze, ktoré žiadal.

Fontánka na streche, stromy na parkovisku, konkrétny použitý špeciálny materiál… Splňte alebo zaplaťte,“ opisuje minister Slávikovu stratégiu.

Od staviteľov získal Sulík množstvo podnetov a výpovedí, ktorými by sa mala generálna prokuratúra zaoberať pri zisťovaní, či ide o trestný čin.

Čas sú peniaze

„Ukázalo sa, že Marcel Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka zlej implementácii európskej smernice si tu urobil monopol. Som očarený jeho všestrannosťou. Ten človek má oči všade – od kultúrnych stavieb, cez developerov, až po štátne podniky,“ tvrdí Richard Sulík, podľa ktorého má Slávik rozrobených veľa projektov, do ktorých posiela svoje pripomienky a hlavne zdržuje.

„Čas sú peniaze a staviteľ si mnohokrát rozmyslí, či sa mu má stavba natiahnuť o pol roka alebo radšej zaplatí príspevok akémusi združeniu,“ podotkol Sulík.

Trestné oznámenie podal minister v piatich konkrétnych prípadoch. Len niekoľko dní na to sa jednému z poškodených vrátilo na účet „sponzorských“ 6 tisíc eur. „Zrazu sa mu tie peniaze záhadným spôsobom vrátili, akoby sa nič nedialo,“ vysvetlil minister.

Ide mu len o peniaze

Záľubou Marcela Slávika a jeho Združenia domových samospráv je podľa šéfa rezortu hospodárstva zahlcovať úrady a ľudí tonami papiera so siahodlhými legislatívnymi výkladmi.

„Skrýva sa za akože environmentálne otázky, ale neviem sa ubrániť pocitu, že mu ide len a len o peniaze. Tie akože vyberá pre svoje združenie, v ktorom, mimochodom, jeho meno ani len nefiguruje.

Jednoducho, celé je to pokútne a pre všetkých, okrem neho, mimoriadne otravné,“ tvrdí Sulík, ktorý zároveň dúfa, že pri príprave nového stavebného zákona budú kompetentní myslieť aj na to, ako zabrániť spomínaným praktikám.

Trápenie staviteľov končí

Ministrovi trvalo niekoľko mesiacov, kým zozbieral relevantné podnety, aby mohol začať konať. Zároveň vyzval všetkých ďalších staviteľov, ktorí majú problémy či už so Slávikom, s jeho združením alebo aj s inými združeniami či osobami, aby sa obrátili priamo naňho, a to na e-mailovej adrese vtaci@mhsr.sk.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: PAULIS: Ako sa hľadá liek

„Ďakujem všetkým, ktorí sa mi doteraz ozvali. Očakávame, že prokuratúra zasiahne a že sa trápenie staviteľov po rokoch konečne skončí,“ uzavrel minister hospodárstva, ktorý plánuje podniknúť voči Slávikovi a jeho združeniu aj ďalšie kroky.

oš, foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…