Domov Slovensko Rodičovský príspevok sa zvýši, nie však férovo!

Rodičovský príspevok sa zvýši, nie však férovo!

0
0

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o zvýšení rodičovského príspevku. Vyššiu sumu peňazí dostanú rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali, ale príspevok sa mierne zvýši aj tým, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali len krátkodobo.

Novela však zabudla na rodičov, ktorí majú deti so zdravotným postihnutím v opatere.

Peňazí bude podstatne viac

Od budúceho roka vzrastie rodičovský príspevok na 370 €. Dostanú ho tí rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali. Ostatní rodičia dostanú po 270 €.

Jedná sa o tých, ktorí pracovali len krátkodobo a nepoberali materské. Novela zákona je z dielne koaličného Smeru-SD a patrí k balíčku so sociálnymi opatreniami, ktorý si Smer-SD už tradične pripravil pred voľbami.

Aj za cenu toho, že sociálne opatrenia štátny rozpočet poriadne zaťažia a dostanú ho do záporných čísel. Tento raz však ide o koaličný sociálny balíček a Smer v tom tak nie je sám.

Zabudlo sa na zdravotne postihnutých

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) ešte pred letom hovoril o tom, že zvýšenie rodičovského príspevku by sa dotklo približne 140 tisíc ľudí. Predbežná suma navýšenia príspevku bola vyčíslená na približne 145 miliónov eur.

Podľa komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej je však novela zákona diskriminujúca, pretože má negatívny vplyv na zvýšenie rodičovského príspevku na osoby so zdravotným postihnutím.

Komisárka poukazovala na matky, ktoré poberajú príspevok na opatrovanie. Tie sa budú musieť uspokojiť s príspevkom maximálne 270 €.

Čaputovú varovali

Strana Za ľudí je sklamaná z toho, že prezidentka zákon nevrátila späť do národnej rady. Hovoria totiž, že ukrátené sú rodiny, ktoré sú na pokraji chudoby. Podpredsedníčka strany Jana Žitňanská tvrdí, že je to nespravodlivé.

„Tieto mamy v skutočnosti pracujú – starajú sa o svoje ťažko zdravotne postihnuté deti 24 hodín denne, 7 dní v týždni, ale keďže štát za ne neodvádza nemocenské, nesplnia novoschválené podmienky na vyšší rodičovský príspevok.

Považujem to jednoducho za neprípustné,“ uviedla Žitňanská. Pripomenula, že koncom septembra Čaputovú vyzvala, aby zákon nepodpísala. Slovensko tak opäť zavádza novelu zákona, ktorá komplexne a systémovo nič nerieši.

Denis Ruščák, foto: shuttertock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
  • Slovensko má nový pandemický plán

    Slovensko má nový pandemický plán, ktorý zabezpečuje pripravenosť krajiny na pandémiu akút…
  • Maďarské strany sa spájajú

    Je to vôbec prvé volebné obdobie, kedy nemá maďarská menšina svoje zastúpenie v slovenskom…
  • Pobabraná akcia

    Informácia o tom, ako slovenskí colníci zadržali bezmála 1500 kilogramov drogy pervitínu v…
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…