Domov Slovensko Rok v znamení storočnice vzniku ČSR

Rok v znamení storočnice vzniku ČSR

0
0

Tento rok si pripomíname už sté výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Ten bol výsledkom výraznej snahy oboch národov o svoju svojbytosť, ktorá vyvrcholila spoločným štátom uznaným víťaznými mocnosťami po prvej svetovej vojne. Celý tento rok sa tak nesie v znamení pripomínania si tohto významného dejinného okamihu.

Pripomenuli si ho aj prezidenti oboch krajín Miloš Zeman a Andrej Kiska, ktorí sa minulú nedeľu vydali na symbolickú cestu po stopách prvého československého prezidenta Tomáša G. Masaryka.

Z jeho rodiska Hodonína absolvovali cestu historickým vlakom do Topoľčianok, kde na zámku položili k jeho soche kytice a podpísali pamätné listy.

Práve na Zámok v Topoľčiankach prišiel pred 95 rokmi československý prezident po prvýkrát a krajinu riadil niekoľko týždňov odtiaľto. Zámok v Topoľčiankach sa stal aj letným sídlom československých prezidentov.

Cesta prezidentským vlakom bola jednou zo série spoločných udalostí v rámci pripomenutia si významného jubilea v živote oboch stredoeurópskych krajín.

Spoločný štát čechov a Slovákov vznikol 28. októbra 1918, ako výsledok povojnového rozpadu Rakúsko‑Uhorska. „Ak by sa to vtedy neudialo, tak dnes by Slovensko v takej forme ako ho poznáme, určite neexistovalo,“ povedal slovenský prezident Andrej Kiska.

Sté výročie vzniku ČSR si pripomenuli aj na tradičných Slávnostiach bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine.

Predseda NR SR Andrej Danko a predseda Poslaneckej snemovne ČR Radek Vondráček tu spoločne absolvovali výstup na najvyšší vrch Bielych Karpát a následne absolvovali spoločné rokovanie v Uherskom Brode.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …