Domov Ekonomika Rošády na teplých miestach: z ministra guvernér, z daniara minister

Rošády na teplých miestach: z ministra guvernér, z daniara minister

0
0

Budúci rok by si minister financií Peter Kažímír mal finančne výrazne polepšiť. Má namierené do Národnej banky Slovenska. Ak sa mu jeho túžba splní, plat mu stúpne šesťnásobne na vyše 19 tisíc eur mesačne.

Už sa hovorí o tom nahlas a nikto to kategoricky nepopiera. Z ministra financií Petra Kažimíra sa budúci rok s najväčšou pravdepodobnosťou stane guvernér Národnej banky Slovenska.

Nástupcom Kažimíra na ministerskom poste by sa podľa spravodajského portálu glob.sk mal stať súčasný šéf Finančnej správy František Imrecze.

Guvernér dôchodca

Funkčné obdobie aktuálneho guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha sa končí v januári 2021, no už takmer tri roky je v dôchodkovom veku. Budúci mesiac má dovŕšiť 65 rokov.

Podľa kuloárnych informácií sa hovorí, že požiada o uvoľnenie kvôli veku a odíde do penzie. V Národnej banke o tom zatiaľ mlčia. „Funkčné obdobie guvernéra NBS je zo zákona 6 rokov.

Funkčné obdobie pána Makúcha je do 12. januára 2021,“ citovala Pravda hovorkyňu centrálnej banky Martinu Vráblik Solčányiovú. O rošádach na významných funkciách v štáte nechceli špekulovať ani na Finančnej správe.  „Finančná správa nedisponuje informáciami o zmenách vo vláde,“ uvádza server glob.sk.

Dohľad nad bankami

Pozícia guvernéra Národnej banky už nie je taká dôležitá ako v minulosti, keď banka priamo zodpovedala za menovú politiku, starala sa o kurz vtedajšej slovenskej koruny a na starosti mala aj cenovú stabilitu v krajine.

Napriek tomu táto stolička nie je úplne bezvýznamná. Centrálna banka stále vykonáva dohľad nad celým finančným trhom, teda aj nad všetkými komerčnými bankami u nás.

A hoci už nezodpovedá za menovú politiku, má čo povedať do fungovania menovej politiky celej eurozóny. „Od 1. januára 2009 je Národná banka Slovenska súčasťou Eurosystému.

V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a ostatnými centrálnymi bankami krajín eurozóny má prvotný cieľ udržiavať cenovú stabilitu v eurozóne.

V rámci Eurosystému je úlohou Národnej banky Slovenska prispievať k zabezpečeniu menovej politiky, devízových operácií a devízových rezerv, vydávania eurových bankoviek a mincí, platobného styku, zberu a zostavovania štatistík, medzinárodnej spolupráce, vzájomnej spolupráce a podpore centrálnych bánk, finančnej stability v eurozóne,“ uvádza sa v popise činnosti Národnej banky.

Pochybnosti nad Imreczem

František Imrecze

Kažimír by si prestupom z politiky do Národnej banky výrazne polepšil. Kým plat ministra je okolo troch tisíc eur, zárobok šéfa banky je vyše 19-tisíc eur mesačne.

Post guvernéra banky nie je jediný, o ktorý sa minister financií usiloval. Vlani kandidoval za šéfa euroskupiny, ktorá združuje všetkých ministrov financií z eurozóny, no neuspel.

Kým spôsobilosť Kažimíra na guvernérsky post nikto príliš nespochybňuje, Imreczeho prestup na súčasnú Kažimírovú stoličku je o niečo problematickejší.

Je spájaný s kauzou falošnej vratky DPH podnikateľa Ladislava Bašternáka, podozrivého z daňových podvodov. V jeho byte už niekoľko rokov býva expremiér Robert Fico.

„Podľa našich operatívnych informácií bol na kontrolórky Ing. Petru Hanzelovú a Ing. Danielu Slobodovú vyvíjaný nátlak zo strany vedenia Finančnej správy, konkrétne Ing. Danielom Čechom, generálny riaditeľ daňovej a colnej sekcie a Ing. Františkom Imreczem, prezident Finančnej správy, aby sa predmetná daňová kontrola skončila bez nálezu, teda v podstate v poriadku.

Za odmenu bola potom Slobodová vymenovaná za vedúcu oddelenia daňových kontrol na Daňovom úrade Bratislava,“ píše v liste, ktorý približne pre dvoma rokmi citovali viaceré médiá, bývalá zamestnankyňa Kriminálneho úradu finančnej správy.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Keď športujú zvieratá

    Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …
  • VIDEO: Strasti „home officu“

    Približne tretina sveta je dnes v karanténe. Tí, čo môžu, pracujú z domu. Avšak pokiaľ ste…
  • VIDEO: Keď sa zrazu prepadneš!

    Kde sa stratil? Na oko úplne nenápadný trik zmiznutia, ktorý však zvieratá nechápu a keby …
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď športujú zvieratá

Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …