Domov Slovensko Rozkol koalície na opatreniach

Rozkol koalície na opatreniach

0
0

Vládna koalícia predložila do parlamentu novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, na základe ktorej sa má zohľadňovať zaočkovanosť pri vstupe do reštaurácií a podnikov. Schválenie v parlamente však zablokovala koaličná Sme rodina, a to napriek tomu, že tento návrh vláda predtým schválila.

Z predloženej novely vyplýva, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, ktorý informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

Novela vychádza z toho, že štát považuje za racionálne a legitímne, aby ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 mali slobodnejší a bezbariérovejší prístup k využívaniu svojich základných práv a slobôd.

Dobrovoľná vakcinácia tak má byť zohľadnená pri prijímaní protipandemických opatrení. Dočasné zohľadňovanie GreenPassov v národnej legislatíve má podľa rezortu zdravotníctva podporiť pandémiou ťažko zasiahnutý sektor podnikania v službách a kultúre.

Sme rodina je proti

Návrh minulú stredu (30. 6.) schválila vláda. Napriek tomu, že v nej sedia aj zástupcovia strany Sme rodina, ktorí voči nej nemali výhrady, predseda tejto strany a zároveň predseda parlamentu neskôr informoval, že jeho poslanci ju v parlamente nepodporia.

„Sme rodina nebude hlasovať za návrh zákona, ktorý by podmieňoval vstup do rôznych prevádzkových priestorov či na verejné podujatia preukázaním sa potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o jeho prekonaní, či negatívnym testom,“ avizovalo hnutie na sociálnej sieti. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 musí podľa Sme rodina zostať na dobrovoľnej báze.

„Na ľudí, ktorí sa dať zaočkovať nechcú, nemôžeme vyvíjať nátlak v podobe neustálej povinnosti preukazovania sa testami, ktorých vykonanie je spoplatnené, alebo ich znevýhodňovať inými spôsobmi, ktoré rozdeľujú spoločnosť,“ doplnilo hnutie.

Sulík nechápe

Návrh napokon nebol zaradený do programu schôdze. To vyvolalo ďalšie pnutie v už aj tak napätých vzťahoch vládneho štvorlístka. Postoj Sme rodina sa nepáčil najmä SaS.

„Rokovania trvali celé hodiny, dospeli sme k spoločnej dohode. Spočívala v tom, že sme chceli jeden motivačný balíček, lotériu a odmeny, o čom si my nemyslíme, že je najšťastnejšie, ale okej. Malo to ísť v jednom balíčku s tým, že zaočkovaní budú mať viac slobôd,“ vyhlásil predseda SaS Richard Sulík na piatkovej tlačovej konferencii.

Pripomenul, že v koalícii na tom bola zhoda a Sme rodina s tým súhlasila aj na rokovaní vlády. Dodal, že viac slobody pre zaočkovaných podporila Sme rodina aj na koaličnej rade. Keďže tento návrh napokon neprešiel, poslanci SaS v hlasovaní v parlamente nepodporili bonus a lotériu.

Sme rodina s návrhom podľa Sulíka súhlasila, ale na poslednú chvíľu „otočila“ a návrh zablokovala. Tým sa jeho schvaľovanie posunulo o mesiac. Šéf SaS to považuje za nekorektný postoj.

Novelu presunuli

Koalícia sa dohodla, že novela bude predložená na schôdzu so začiatkom 22. júla. Dovtedy sa budú snažiť „vychytať muchy“ v návrhu. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) sa vyjadril, že chápe obavy koaličného hnutia Sme rodina, no verí, že si s hnutím vydiskutuje ich pripomienky k zákonu.

Avizoval však, že v žiadnom prípade nie je ochotný úplne odstúpiť od podmienky preukazovať sa testom alebo tzv. GreenPassom pri vstupe do reštaurácií či podnikov.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian, SITA  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …